Poruszające zdjęcia niedźwiedzia polarnego próbującego zjeść plastikową torbę

Na archipelagu Svalbard żyje więcej niedźwiedzi polarnych niż ludzi. Dlaczego więc ludzkie działania zaśmiecają naturalne królestwo tych wspaniałych zwierząt? Fabrice Guérin sfotografował niedźwiedzia, który próbował zjeść foliową torbę.

Fabrice Guérin jest francuskim fotografem przyrody. Uwielbia wybierać się w mroźne, północne rejony Europy. Jednym z jego ulubionych miejsc jest Norweski archipelag Svalbard. Właśnie tam, podczas trzeciej wyprawy w to miejsce miał okazję obserwować i fotografować poszukującego jedzenia niedźwiedzia polarnego.
Fabrice Guérin jest francuskim fotografem przyrody. Uwielbia wybierać się w mroźne, północne rejony Europy. Jednym z jego ulubionych miejsc jest Norweski archipelag Svalbard. Właśnie tam, podczas trzeciej wyprawy w to miejsce miał okazję obserwować i fotografować poszukującego jedzenia niedźwiedzia polarnego.
Źródło zdjęć: © © Fabrice Guérin / [www.mynature.fr](https://www.mynature.fr/)
Monika Homan

14.08.2018 | aktual.: 16.08.2018 13:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Razem z przewodnikiem szliśmy za nim utrzymując bezpieczny dystans. Niedźwiedź polarny szedł przez długi czas. Czasami się zatrzymywał, pływał i próbował upolować jakąś fokę. To był wspaniały czas. Obserwowanie Króla Koła Podbiegunowego było niezwykłym doświadczeniem - opowiada Fabrice.
Razem z przewodnikiem szliśmy za nim utrzymując bezpieczny dystans. Niedźwiedź polarny szedł przez długi czas. Czasami się zatrzymywał, pływał i próbował upolować jakąś fokę. To był wspaniały czas. Obserwowanie Króla Koła Podbiegunowego było niezwykłym doświadczeniem - opowiada Fabrice.© © Fabrice Guérin / [www.mynature.fr](https://www.mynature.fr/)
Kiedy Fabrice i jego przewodnik zdecydowali się wracać na łódź, zauważyli, że niedźwiedź znalazł coś pośród skał. Byli mocno zaskoczeni, kiedy zobaczyli zwierzę z plastikowym workiem w pysku.
Kiedy Fabrice i jego przewodnik zdecydowali się wracać na łódź, zauważyli, że niedźwiedź znalazł coś pośród skał. Byli mocno zaskoczeni, kiedy zobaczyli zwierzę z plastikowym workiem w pysku.© © Fabrice Guérin / [www.mynature.fr](https://www.mynature.fr/)
Odpady z tworzyw sztucznych docierają nawet w najmniej spodziewane, dzikie miejsca. Butelki, torby i inne przedmioty z tworzywa sztucznego zaśmiecają środowisko na całym świecie. Poprzez oceany i morza docierają one w najodleglejsze zakątki, a wiele zwierząt ginie połykając je lub zaplątując się jak w sieci. Większość z tych tworzyw nie jest biodegradowalna, dlatego gromadzi ich się coraz więcej.
Odpady z tworzyw sztucznych docierają nawet w najmniej spodziewane, dzikie miejsca. Butelki, torby i inne przedmioty z tworzywa sztucznego zaśmiecają środowisko na całym świecie. Poprzez oceany i morza docierają one w najodleglejsze zakątki, a wiele zwierząt ginie połykając je lub zaplątując się jak w sieci. Większość z tych tworzyw nie jest biodegradowalna, dlatego gromadzi ich się coraz więcej.© © Fabrice Guérin / [www.mynature.fr](https://www.mynature.fr/)
Na szczęście ten niedźwiedź nie połknął plastikowej folii. Tym razem. Skala problemu zanieczyszczenia plastikiem jest ogromna i coraz bardziej nagłośniana. Wciąż jeszcze nie mamy jednak sposobu, który pozwolił by nad nim zapanować.
Na szczęście ten niedźwiedź nie połknął plastikowej folii. Tym razem. Skala problemu zanieczyszczenia plastikiem jest ogromna i coraz bardziej nagłośniana. Wciąż jeszcze nie mamy jednak sposobu, który pozwolił by nad nim zapanować.© © Fabrice Guérin / [www.mynature.fr](https://www.mynature.fr/)
Każdy mieszkaniec Europy i Ameryki Północnej generuje rocznie około 100 kilogramów plastikowych śmieci, a z roku na rok ta liczba rośnie. Foliowa torba używana jest średnio przez zaledwie 12 minut, po czym ląduje w koszu. Warto zdać sobie sprawę, że śmieci nie znikają w momencie wrzucenia ich do kubła.
Każdy mieszkaniec Europy i Ameryki Północnej generuje rocznie około 100 kilogramów plastikowych śmieci, a z roku na rok ta liczba rośnie. Foliowa torba używana jest średnio przez zaledwie 12 minut, po czym ląduje w koszu. Warto zdać sobie sprawę, że śmieci nie znikają w momencie wrzucenia ich do kubła.© © Fabrice Guérin / [www.mynature.fr](https://www.mynature.fr/)
W pysku tego niedźwiedzia polarnego nigdy nie powinna znaleźć się plastikowa torba. To co my, konsumenci możemy zrobić, aby nie przyczyniać się do zanieczyszczania środowiska, to świadome wybieranie produktów, tak by ilość tworzyw sztucznych potrzebnych do ich opakowania była jak najmniejsza. Zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach PET lepiej wyposażyć się butelkę wielorazowego użytku, a plastikowe torby na zakupy zastąpić materiałowymi.
W pysku tego niedźwiedzia polarnego nigdy nie powinna znaleźć się plastikowa torba. To co my, konsumenci możemy zrobić, aby nie przyczyniać się do zanieczyszczania środowiska, to świadome wybieranie produktów, tak by ilość tworzyw sztucznych potrzebnych do ich opakowania była jak najmniejsza. Zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach PET lepiej wyposażyć się butelkę wielorazowego użytku, a plastikowe torby na zakupy zastąpić materiałowymi.© © Fabrice Guérin / [www.mynature.fr](https://www.mynature.fr/)
Przestawienie się na "nieplastikowy" tryb życia jest trudne, bo producenci często nie dają nam wyboru. Niektóre produkty, które chcemy kupić, pakowane są tylko w plastik. Jednak każdorazowe myślenie o problemie i dążenie do zminimalizowania odpadów z pewnością pozytywnie wpłynie na środowisko.
Przestawienie się na "nieplastikowy" tryb życia jest trudne, bo producenci często nie dają nam wyboru. Niektóre produkty, które chcemy kupić, pakowane są tylko w plastik. Jednak każdorazowe myślenie o problemie i dążenie do zminimalizowania odpadów z pewnością pozytywnie wpłynie na środowisko.© © Fabrice Guérin / [www.mynature.fr](https://www.mynature.fr/)
Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.
Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.© © Fabrice Guérin / [www.mynature.fr](https://www.mynature.fr/)
Obraz
© © Fabrice Guérin / [www.mynature.fr](https://www.mynature.fr/)
Obraz
© © Fabrice Guérin / [www.mynature.fr](https://www.mynature.fr/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Komentarze (0)