Poruszający projekt pokazujący życie artysty

Poruszający projekt pokazujący życie artysty

Poruszający projekt pokazujący życie artysty
Źródło zdjęć: © © [Petri Damstén, Perfekcjonizm](http://petridamsten.com/)
Justyna Kocur-Czarny
02.12.2019 11:24, aktualizacja: 02.12.2019 12:25

Petri Damstén pochodzi z Finlandii i specjalizuje się w fotografii konceptualnej. W 2019 wygrał grant Nordic Society of Photography na realizację projektu fotograficznego. Postanowił wykorzystać go na pokazanie, z jakimi wyzwaniami mierzy się twórca w XXI wieku.

"Życie artysty" to seria zdjęć w metaforyczny sposób pokazująca zmagania, na jakie może natrafić każdy twórca. Symbolem artysty zostało jajko, które Damstén wybrał nieprzypadkowo. Uznał, że podobnie krucha, jak skorupka jajka, jest osobowość osoby zajmującej się sztuką.

Wszystkie elementy scenografii Petri wykonał własnoręcznie, korzystając ze styropianu, pianki, pistoletu na klej, itp. materiałów. W Inkscape przygotował napisy, a muzeum Rijksmuseum w Amsterdamie użyczyło mu kopii obrazu Rembrandta do zdjęcia zatytułowanego "Filary sukcesu".

Równie ważne jak same zdjęcia, są ich opisy. Autor projektu dodaje otuchy osobom walczącym z kryzysem twórczym. Przekonuje, że nie są w tym osamotnieni oraz zachęca do niepoddawania się przeciwnościom. "Strach przed rozpoczęciem nowego projektu, może być czasami przytłaczający, zwłaszcza gdy nie mamy kierownika oraz odpowiedniej wiedzy" - głosi podpis pod zdjęciem jajka nad podłogą pełną pinezek.

Petri Damstén przekonuje również, że nie należy kierować się ilością polubień w mediach społecznościowych, ale tworzyć to, co bliskie naszemu sercu i co, sami uważamy za wartościowe. Każde arcydzieło wymaga pomyłek i porażek, a perfekcjonizm bywa zgubny. W jego serii pojawia się również czarne jajko w kapeluszu, które symbolizuje osoby podcinające nam skrzydła na drodze do twórczego rozwoju.

Prace artysty będzie można obejrzeć na żywo w maju 2020 roku w Lieksa, w Finlandii. Póki co, więcej o projekcie możecie dowiedzieć się ze strony internetowej fotografa.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)