"Posunęliśmy się za daleko" oświadcza National Geographic w sprawie głodującego niedźwiedzia

"Posunęliśmy się za daleko" oświadcza National Geographic w sprawie głodującego niedźwiedzia
Źródło zdjęć: © © Paul Nicklen / [National Geographic ](https://www.nationalgeographic.com/magazine/2018/08/explorethroughthelensstarvingpolarbearphoto/)
Monika Homan

30.07.2018 09:46, aktual.: 26.07.2022 17:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Opublikowany w zeszłym roku przez National Geographic film o głodującym niedźwiedziu polarnym obiegł cały świat. National Geographic oświadcza, że posunęli się za daleko dodając do filmu narrację dotyczącą globalnego ocieplenia.

Pod koniec ubiegłego roku National Geographic opublikowało film Paula Nicklena i zdjęcia Cristiny Mittermeier, które przedstawiają wygłodzonego niedźwiedzia polarnego, który walczy o życie, szukając pożywienia.

National Geographic do filmu z niedźwiedziem dodało podpis "This is what climate change looks like" ("tak wyglądają zmiany klimatyczne"). Film szybko zyskał ogromną popularność i stał się najczęściej oglądanym filmem na stronie National Geographic.

Cristina Mittermeier cieszy się, że udało im się dotrzeć do tak wielu odbiorców, jednak uważa, że "National Geographic posunęło się za daleko z napisem”. Twórcy filmu nigdy nie powiedzieli, że powodem głodu niedźwiedzia na filmie było ocieplenie klimatu. Mittermeier w swoim oświadczeniu pisze, że wraz z Nicklenem stracili kontrolę nad narracją.

Paul Nicklen początkowo opublikował film na Instagramie z podpisem "tak wygląda głód". Wskazał też, że naukowcy podejrzewają, że niedźwiedzie polarne mogą wymrzeć w następnym stuleciu, apelując żeby do tego nie dopuścić. Nie wspomniał jednak, że śmierć tego niedźwiedzia była spowodowana zmianami klimatycznymi.

Kiedy National Geographic dodało własną narrację do tego filmu, Mittermeier dostała wiele wiadomości sugerujących, że stali się wraz z Paulem kolejnym przykładem wyolbrzymiania problemu ocieplenia klimatu.

National Geographic zgadza się z opinią Mittermeier. Oto notka edytora:

National Geographic posunęło się za daleko, sugerując związek między zmianą klimatu, a konkretnym głodującym niedźwiedziem polarnym w podpisie otwierającym nasz film o zwierzęciu. Napisaliśmy „Tak wygląda zmiana klimatu”. Podczas gdy naukowcy ustalili, ze istnieje silny związek między topnieniem lodu, a niedźwiedziami polarnymi, nie możemy stwierdzić dlaczego ten niedźwiedź był bliski śmierci.
Obraz
© © Paul Nicklen / [National Geographic ](https://www.nationalgeographic.com/magazine/2018/08/explorethroughthelensstarvingpolarbearphoto/)

W nowej wersji filmu Nat Geo zmieniło napis na „Tak wygląda głodujący niedźwiedź polarny”

Mittermeier pisze, że następnym razem będą ostrożniejsi i upewnią się, że narracja nie wymknie im się spod kontroli.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)