Potężna eksplozja na Słońcu. Astrofotograf uchwycił zjawiskowy rozbłysk
23.05.2022 11:57, aktual.: 26.07.2022 13:18
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rozbłyski słoneczne to największe zjawiska wybuchowe w naszym Układzie Słonecznym, które mogą mieć wpływ na naszą planetę i wywoływać burze geomagnetyczne. Astrofotograf Chuck Ayoub testował nowy filtr w swoim aparacie teleskopowym, gdy uchwycił ogromną eksplozję na powierzchni Słońca.
Ostatnio Słońce wyzwoliło wiele rozbłysków, których intensywne wybuchy promieniowania są wynikiem gwałtownego uwolnienia energii magnetycznej. W kwietniu gwiazda najbliższa Ziemi uwolniła najpotężniejszy rozbłysk słoneczny od pięciu lat. Eksplozja była na tyle duża, że ogarnęłaby całą Ziemię – w rzeczywistości trzykrotnie pochłonęłaby ludzkość w swojej gorącej plazmie.
Astrofotograf Chuck Ayoub uchwycił to zapierające dech w piersiach wydarzenie, podczas testowania swojego nowego obiektywu w aparacie teleskopowym. Niezwykła erupcja miała miejsce w ciągu 40 minut, ale astrograf przyspieszył ją do zaledwie 3,2 sekundy na filmie, który udostępnił w sieci. "Myślałem, że to będzie spokojny dzień na Słońcu – nie spodziewałem się tego" – napisał Ayoub na swoim koncie na Instagramie.
Ayoub wypróbowywał swój nowy filtr słoneczny DayStar Quark (chromosferyczny) w teleskopie Explore Scientific AR102 z zamocowaną na nim kamerą monochromatyczną ZWO ASI174MM. Astrograf używa również filtra Astronomik L3 odrzucającego energię promieniowania UV-IR.
"Erupcja nastąpiła z taką szybkością i siłą, że nagranie 58 filmów z 20-sekundowymi przerwami nie wystarczyło, by uzyskać naprawdę płynny obraz poklatkowy. Powinienem był skrócić odstępy. Zwolniłem tempo do 18 klatek na sekundę zamiast zwyczajowych 24 klatek na sekundę, aby spróbować lepiej to zobaczyć" – wyjaśnił fotografa w poście na Reddicie. "Widoczna jest również plama słoneczna o rozmiarach zbliżonych do Ziemi" – dodał.
Konrad Siwik, dziennikarz Fotoblogii