Potężne burze przechodzą nad Polską. Zdjęcia chmur wprawiają w osłupienie

Widok nad Ostrawą przy granicy z czesko-polskiej.
Widok nad Ostrawą przy granicy z czesko-polskiej.
Źródło zdjęć: © Facebook
Marcin Watemborski

18.08.2023 14:04, aktual.: 18.08.2023 19:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sierpień 2023 r. jest wyjątkowo aktywny pod kątem burz. Fotografowie z całej Polski łapią za aparaty i smartfony po to, by nagrać potęgę natury. Niektóre z tych zdjęć wyglądają jak kadry wyciągnięte żywcem z filmów katastroficznych. Przykładów nie trzeba długo szukać.

Łowcy burz z całej Polski mają teraz ręce pełne roboty. Co chwilę dostarczają niesamowite materiały – zarówno nagrania jak i zdjęcia. Miłośnicy serialu "Stranger Things" zdecydowanie znajdą tu coś dla siebie. Poniżej prezentujemy wam zaledwie kilka kadrów i nagrań, które ostatnio trafiły do sieci.

Na powyższym nagraniu zobaczymy piękne i niebezpieczne wyładowanie oddolne. Zostało ono zarejestrowane w Olsztynie. Pioruny typu anvil crawler to przeważnie wewnątrzchmurowe wyładowania atmosferyczne. Pojawiają się w one w jednym punkcie, a później rozchodzą się jak drzewo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W Waksmundzie koło Nowego Targu w Małopolsce piorun uderzył w budynek mieszkalny. Pokazuje to, jak potężne są wyładowania elektryczne.

Poniżej możecie zobaczyć niesamowitą formację, czyli wał szkwałowy czasem nazywany "chmurą szelfową" od angielskiego "shelf cloud". Jest to chmura przytwierdzona do podstawy chmury macierzystej, która wygląda jak pędzący wał. Często przypomina wizualnie pędzący taran lub klin. Zawsze występuje na przednim skraju (na czole) chmury burzowej.

Zerknijcie na poniższe materiały. Wszystkie pokazują, jak kapryśna bywa pogoda w Polsce w drugiej połowie wakacji. Cóż, nie każdy tak sobie wyobrażał najcieplejsze miesiące roku.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także