Potrafisz je dostrzec? Rogate stworzenie wtopiło się w skalny krajobraz
Na pierwszy rzut oka można zauważyć stos brązowych skał ułożonych jedna na drugiej na tle wyblakłego błękitnego nieba. Jednak im dłużej się przyglądamy, tym bardziej widoczne staje się rogate stworzenie. Park Narodowy Joshua Tree udostępnił zdjęcie, które ilustruje skalisty krajobraz, w który wtapia się nieuchwytna owca gruboroga.
02.02.2023 10:10
Wiele zwierząt używa kamuflażu, aby uniknąć drapieżników. Często jednak wtapiające się w otoczenie umaszczenie utrudnia "polowania" również fotografom dzikiej przyrody. Wśród nich z pewnością można wymienić owcę kanadyjską zwaną również gruborogą, która zamieszkuje górskie tereny zachodniej Kanady i Ameryki Północnej.
Ze względu na swoje szarobrunatne umaszczenie i zamieszkiwanie terenów trudno dostępnych dla człowieka owca gruboroga jest trudna do namierzenia, a tym bardziej sfotografowania. Okazuje się jednak, że nie jest to niemożliwe. Park Narodowy Joshua Tree – park narodowy w południowo-wschodniej części Kalifornii – podzielił się na Facebooku zdjęciem, na którym czujne oko może zlokalizować to rogate nieuchwytne stworzenie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Owca gruboroga wtopiła się w skalne otoczenie
"Owce gruborogie stosują taktykę zwaną kamuflażem lub kryptycznym ubarwieniem, aby wtopić się w swoje środowisko. Ich piaskowo-brązowe futro maskuje ich wygląd i pomaga im wtopić się w otaczający je skalisty krajobraz, utrudniając drapieżnikom (i wędrowcom) ich dostrzeżenie" – wyjaśnia Park Narodowy Joshua Tree.
"Podczas zwiedzania parku zawsze miej oko na otaczające cię skały i głazy… możesz z łatwością przejść obok owcy gruborogiej, nawet o tym nie wiedząc! Pamiętaj jednak, że te zwierzęta są bardzo wrażliwe na zakłócenia ze strony ludzi. Jeśli więc zobaczysz jedną w parku, pomóż ją chronić, spokojnie oglądając ją z daleka" – podpowiada park.
Jeśli jeszcze nie udało wam się zlokalizować rogatego zwierzęcia, spójrzcie w prawy dolny róg fotografii. Oto ona, "nieuchwytna" owca kanadyjska wylegująca się na szczycie jednej ze skał.
Konrad Siwik, dziennikarz Fotoblogii