"Potwór" z głębin. Uchwycono na zdjęciu rzadki okaz małego rekina

Zdjęcie rekina-ducha wykonane przez Brit Finucci
Zdjęcie rekina-ducha wykonane przez Brit Finucci
Źródło zdjęć: © © Brit Finucci/ National Institute of Water and Atmospheric Research
Adam Gaafar

18.02.2022 12:42, aktual.: 19.02.2022 18:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Brit Finucci, specjalistka zajmująca się badaniem podwodnych stworzeń, uchwyciła na zdjęciu niezwykle rzadki okaz zwierzęcia. To mała "chimera", należąca do grupy organizmów nazywanych rekinami-duchami.

Nowo narodzone zwierzę zostało odkryte przez naukowców z Nowej Zelandii. Brit Finucci, która jest częścią zespołu badawczego, od dawna publikuje w sieci zdjęcia niezwykłych podwodnych stworzeń. Jak jednak przyznaje, rekin-duch jest niezwykle rzadkim znaleziskiem. Specjaliści mówią, że jest to zwierzę blisko spokrewnione nie tylko z rekinami, ale także z płaszczkami.

Stworzenie zostało odkryte na głębokości około 1200 metrów w pobliżu Wyniesienia Chatham, rejonu dna oceanicznego na Pacyfiku, znajdującego się na wschód od Nowej Zelandii. Szkielety tych zwierząt składają się głównie z chrząstki. Aż do wyklucia żywią się żółtkiem jaja.

Brit Finucci powiedziała w komunikacie prasowym, że odkryty rekin-duch wykluł się niedawno, ponieważ w jego brzuchu wciąż znajdowało się dużo żółtka. W rozmowie ze stacją CNN podkreśliła, że badacze wciąż niewiele wiedzą o tych stworzeniach.

To, co wiemy, pochodzi głównie od dorosłych osobników. Bardzo rzadko odkrywane są młodociane okazy – powiedziała Finucci. Naukowcy zamierzają pobrać próbki od odkrytego osobnika, aby zidentyfikować gatunek rekina-ducha, do którego należy. Finucci podkreśla przy tym, że specjaliści wciąż odkrywają nowe gatunki tych niezwykłych stworzeń.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)