Powstał filtr, który blokuje wykrywanie twarzy ze zdjęcia

Powstał filtr, który blokuje wykrywanie twarzy ze zdjęcia
Marcin Watemborski

05.06.2018 12:27, aktual.: 26.07.2022 18:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na Uniwersytecie w Toronto powstał specjalny algorytm, który zakoduje nasze zdjęcia tak, by systemy nie mogły rozpoznać twarzy. Czy zwiększy to nasze bezpieczeństwo? Przekonajcie się sami.

Współcześnie jesteśmy obserwowani na każdym kroku. To, o czym pisał George Orwell w ”1984” stało się prawdą i ”Wielki Brat” patrzy. Naukowcy pod okiem profesora Parhama Aarabiego z Uniwersytetu w Toronto stworzyli nowy filtr, który uniemożliwia rozpoznawanie twarzy systemom do tego przeznaczonym.

Obraz

Profesor Aarabi z pomocą Avisheka Bose opracowali sieć neuronową sztucznej inteligencji, która jednocześnie stara się rozpoznać twarz z wgranego zdjęcia oraz w tym samym momencie zmienić obraz tak, by pierwsze działanie było niemożliwe. Dwa przeciwstawne algorytmy ”walczą” ze sobą na podstawie zdjęć. Wszystko koncentruje się na tym, by przerobić zdjęcie tak, by wyglądało praktycznie tak samo, ale tożsamość osoby na nim była bezpieczna.

Działania antagonistycznych algorytmów doprowadzają do powstania filtra, który pozwoli nam się poczuć pozornie bezpieczniej. Dlaczego pozornie? Ponieważ może to działać jedynie na zapisane obrazy. Jeśli jesteśmy nagrywani na żywo, taki obraz nie przejdzie przez filtr, co za tym idzie – rozpoznawanie twarzy może dalej działać bez przeszkód.

Obraz

Działanie filtra polega na wprowadzaniu drobnych zmian w wyodrębnionych pikselach tak, by rozpoznawanie twarzy nie mogło przebiec. Jak widzicie na przykładach – zdjęcia nie różnią się od siebie rak bardzo. Za to siatka pikseli, służąca systemom jest interesująca – nie kojarzy wam się trochę z tym, co widział Neo w Matrixie?

Według tego, co podają autorzy algorytmu – rozpoznawalność twarzy zmniejszyła się ze 100 proc. do zaledwie 0,5 proc. Wynik jest imponujący i na pewno jest to technologia warta rozwijania. Domyślam się jednak, że nie będzie o tym specjalnie głośno w mediach.

Więcej informacji znajdziecie w oficjalnym dokumencie na temat prowadzonych badań.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia