Powstała najbardziej szczegółowa mapa Drogi Mlecznej w historii

Powstała najbardziej szczegółowa mapa Drogi Mlecznej w historii04.12.2020 10:15
Powstała najbardziej szczegółowa mapa Drogi Mlecznej w historii
Źródło zdjęć: © © ESA

Dzięki obserwatorium Europejskiej Agencji Kosmicznej Gaia możemy cieszyć się niezwykle szczegółową mapą 3D Drogi Mlecznej. Pozwoli to na lepsze poznanie naszej galaktyki i spojrzenie w jej przyszłość, jak i przeszłość.

Astronomowie z pomocą DPAC (Data Processing and Analysis Consortium) w obserwatorium Gaia sięgnęli niejako granic naszej galaktyki. Ich mapa Drogi Mlecznej na studiowanie jej przeszłości, a dzięki cyfrowemu przetwarzaniu modelu będą mogli przewidzieć jej rozrost oraz powstawanie nowych gwiazd. Nowe dane wskazują, że galaktyka powiększała się kiedyś wolniej niż teraz.

Naukowcy zwrócili uwagę na sposoby poruszania się gwiazd w Drodze Mlecznej. Nad jej centrum jest skupisko takowych, które porusza się wolno w kierunku środka, jak również istnieją szybko poruszające się gwiazdy poniżej. Pierwszy raz udało się stworzyć mapę ich przelotu. Według ESA może być to spowodowane niedoszłą kolizją Drogi Mlecznej i karłowatej galaktyki eliptycznej SagDEG z niedalekiej przeszłości.

Gaia Early Data Release 3 - the journey of stars 1.6 million years into the future

W obserwatorium Gaia udało się również obliczyć przyspieszenie Układu Słonecznego i drogę gwiazd na najbliższe 400 000 lat.

421286589269215291

Trajektoria różnych obiektów niebieskich jest obserwowana w Gaii od 7 lat. Caroline Harper z ESA wspomina, że dzięki teleskopom i zaawansowanym operacjom komputerowym udało się stworzyć najbardziej szczegółowy trójwymiarowy obraz Drogi Mlecznej.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)