Shudu Gram - pierwsza na świecie cyfrowa modelka. Jej twórca został oskarżony o rasizm!

Shudu Gram - pierwsza na świecie cyfrowa modelka. Jej twórca został oskarżony o rasizm!
Źródło zdjęć: © © CameronJames Wilson / [Instagram](https://www.instagram.com/shudu.gram/)
Marcin Watemborski

05.03.2018 07:48, aktual.: 26.07.2022 18:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wśród czarnoskórych kobiet jest wiele przepięknych modelek, które podbijają świat mody. Jednak Shudu Gram jest kompletnie inna. Nie jest kobietą z krwi i kości, ale z cyfrowego szkieletu i różnych pikseli. Jest trójwymiarową, cyfrową modelką, której stworzycielem jest Cameron-James Wilson. Niestety niektóre sprawy poszły kompletnie nie tak, jak powinny.

Cameron-James Wilson to 28-letni fotograf, który stworzył swoją wymarzoną, idealną czarnoskórą modelkę – Shudu. Mężczyzna postanowił nauczyć się modelowania 3D za pośrednictwem kursów internetowych oraz samouczków na YouTube. Jak widać – poszło mu tak dobrze, że niektórych ludzi to konkretnie zdenerwowało.

Shudu reprezentuje to, co zawsze postrzegałem, jako piękno, ale czego nie widzę zbyt często. Mimo tego, że wiele się teraz zmienia – ludzi i tak powinni zadać sobie pytanie, czym jest piękno.

Celem fotografa-grafika było pokazanie światu piękna, które maja w sobie czarnoskóre kobiety oraz oddanie im czci, dzięki stworzeniu idealnej cyfrowej modelki. Niestety mężczyzna spotkał się z falą krytyki. Niektórzy zaczęli mu zarzucać to, że pokazując światu nieprawdziwą kobietę, grafikę, wytwór jego wyobraźni, zabiera możliwość zarobku prawdziwym afrykańskim kobietom. co jest przejawem rasizmu.

Brzmi to trochę absurdalnie, chociaż gdyby odnieść ludzki modeling do tego, co dzieje się w branży samochodowej – to ma sens. Tam częściej wykorzystuje się modelowanie 3D niźli prawdziwe auta. Z modelowaniem ludzi jest jednak znacznie trudniej.

Wilson odpowiada na zarzuty, zwracając uwagę na to, ze nigdy nie miał żadnych chorych intencji ”wypuszczania” Shudu jako komercyjnej modelki. Fotograf wspomina, że uważa ją za wyjątkowo, ale na świecie są miliony prawdziwych pięknych afrykańskich kobiet i mężczyzn.

Shudu znajdziecie na Instagramie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)