Powstała pierwsza zakrzywiona matryca do użytku komercyjnego

Powstała pierwsza zakrzywiona matryca do użytku komercyjnego

Powstała pierwsza zakrzywiona matryca do użytku komercyjnego
Marcin Watemborski
15.12.2020 12:45, aktualizacja: 15.12.2020 13:45

Zakrzywione matryce w konsumenckich aparatach fotograficznych to coś, na co czekamy od długiego czasu. Start-up Curve-One stworzył właśnie sensor, który będzie mógł zostać wykorzystany w masowej produkcji. Co to właściwie da?

Rozważania i prace nad zakrzywionymi matrycami w aparatach cyfrowych zaczęły się około 20 lat temu. Jednak przez ten czas nie powstał żaden sensor, który mógłby być produkowany na dużą skalę i znalazłby się w rozwiązaniach konsumenckich. Rynek jakoś o tym zapomniał.

Zakrzywione matryce światłoczułe były dotychczas wykorzystywane w astronomii – głównie w teleskopach. Lekkie zaokrąglenie płaszczyzny sensora pozwala na osiągnięcie szerszego obrazu, ale i wiąże się z teoretycznie prostszą konstrukcją optyczną obiektywów. Współcześnie producenci sprzętu musza brać pod uwagę pole zwiększone pole płaskiego obrazowania i tworzyć obiektywy o dużych soczewkach, które je pokryją.

Sposób padania wiązki światła na zakrzywioną matrycę.
Sposób padania wiązki światła na zakrzywioną matrycę.

Zmiana sensora na subtelnie zakrzywiony przybliży zasadę działania ludzkiego oka, dzięki czemu (w teorii) w obiektywach mogłyby być stosowane elementy optyczne o mniejszej średnicy by uniknąć zniekształceń czy generowania aberracji chromatycznej. W ten sposób producenci sprzętu mogliby oszczędzić dużo pieniędzy w procesie wytwarzania optyki, bo nie musieliby aż tak koncentrować się na redukcji artefaktów. Krótko mówiąc – obiektywy do zakrzywionych konstrukcji mogłyby być mniejsze, tańsze i w znacznym stopniu pozbawione wad optycznych.

Matryca Curve-One ma rozdzielczość 12 Mpix i średnicę zakrzywienia równą 150 mm z regulacją do 5 mikrometrów. Firma w pierwszej kolejności zamierza odezwać się do Europejskiej Agencji Kosmicznej i zaprezentować jej swoje rozwiązanie, które może pomóc we wprowadzeniu sensorów do masowej produkcji.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)