Powstanie film o Maszy Iwaszincowej. "Rosyjka Vivian Maier" doceniona po śmierci

Powstanie film o Maszy Iwaszincowej. "Rosyjka Vivian Maier" doceniona po śmierci

Powstanie film o Maszy Iwaszincowej. "Rosyjka Vivian Maier" doceniona po śmierci
Źródło zdjęć: © © Masza Iwaszincowa
Marcin Watemborski
17.12.2019 08:10, aktualizacja: 17.12.2019 11:51

Masza Iwaszincowa jest nazywana ”rosyjską Vivian Maier”. Kilka lat temu odnaleziono aż 30 000 negatywów tej fotografki. Nikt o niej wcześniej nie słyszał. Po 20 latach od jej śmierci została zorganizowana jej wystawa, jak również powstanie film o genialnej dokumentalistce.

W stolicy Estonii, Tallin, została zorganizowana wystawa rosyjskiej fotografki Maszy Iwaszincowej. Koncentrowała się ona na życiu codziennym w ZSRR. Jej kadry pokazują prawę, świat taki, jakim był, przez co tajemnicza kobieta jest często nazywana ”rosyjską Vivian Maier”.

W marcu 2018 roku zdjęcia i historia Iwaszincowej obiegły cały świat. Pamiętam, że byłem zachwycony jej wyczuciem kadru oraz ludzkich emocji w fotografii dokumentalnej. Wiele organizacji wyrażało zainteresowanie tymi kadrami oraz życiem artystki. Wyobraźcie sobie, że właśnie powstaje film o życiu Maszy Iwaszincowej.

Jej córka, Asja Iwaszincowa-Melkumian, nie spodziewała się, że zdjęcia będą się cieszyły aż takim powodzeniem. Według niej, kadry autorstwa jej matki, pozwalają ludziom zajrzeć w głąb siebie, ale nie narzucają interpretacji. Zainteresowanie mediów w pewnej chwili przerosło córkę artystki i postanowiła się usunąć w cień, by skoncentrować się na promocji twórczości matki. Była tym wszystkim przytłoczona, jak wspomina, ale wie, że Masza byłaby wdzięczna za docenienie swoich prac.

Powodem, dla którego Iwaszincowa nie pokazywała swoich zdjęć, byli w dużej mierze mężczyźni, z którymi żyła. Byli znani i doceniani, a fotografka wolała żyć w ich cieniu. Wśród jej partnerów był m.in. fotograf Borys Smelow.

W 1981 roku Masza Iwaszincowa trafiła po raz pierwszy do szpitala psychiatrycznego, ponieważ dopatrywała się w zdjęciach przepowiedni przyszłości. W 2000 roku artystka odeszła w objęciach córki po długiej walce z rakiem.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)