Powstanie obiektyw 50 mm f/1 z mocowaniem Canon RF. I to nie byle jaki
22.02.2023 11:35, aktual.: 23.02.2023 19:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Firma Cosina zapowiedziała, że jeszcze w tym roku rozpocznie produkcję obiektywów z bagnetem Canon RF. Zapowiada się, że legendarne szkła pojawią się w tym systemie bezlusterkowym. Jest jednak pewien szkopuł.
Każdy miłośnik fotografii powinien znać firmę Cosina. Współcześnie produkuje ona obiektywy z serii Voigtlander, czyli szkła o legendarnej jakości, które doskonale przyjęły się w systemie Leica M. Nowa optyka będzie przeznaczona jednak do cyfrowych bezlusterkowców.
Jeszcze w roku 2023 będziemy mogli zobaczyć pierwsze obiektywy Cosiny, a wśród nich znakomitą konstrukcję Voigtlander Nokton 50 mm f/1 Aspherical. To szkło daje papierową głębię, doskonałą ostrość, a wisienką na torcie jest zimne, industrialne wzornictwo. Taki obiektyw to marzenie niejednego fotografa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Problem polega na tym, że Canon zablokował producentom niezależnym kopiowanie ich układu scalonego do obsługi autofokusa. Voiglander Nokton 50 mm f/1 Aspherical będzie zatem konstrukcją z manualnym ostrzeniem. Jednak jest element zaskoczenia, ponieważ na bagnecie znajdą się styki elektroniczne, służące do przekazywania informacji oraz danych EXIF z obiektywu do aparatu. Oznacza to, że będziemy mogli korzystać z trybu preselekcji przysłony z odpowiednim pomiarem światła, a nasze zdjęcia będą miały zapisane parametry.
Voigtlander Nokton 50 mm f/1 Aspherical jest zbudowany z 9 elementów optycznych w 7 grupach, a przysłona ma aż 12 listków. Średnica mocowania przedniego filtra wynosi 67 mm. Szkło ma wymiary 64 × 79,3 mm i waży 650 gramów. Ten obiektyw jest gratką dla wszystkich fotografów, którzy będą chcieli poczuć doskonałą jakość obrazu w swoich rękach.
Oprócz wspomnianego szkła Cosina zamierza pokazać w tym roku jeszcze kilka innych obiektywów. Są to Voigtlander Nokton 35 mm f/0.9 ASPH oraz 27 mm f/2 z bagnetem Fujifilm X, jak również Nokton 55 mm f/1.2 SL II S z mocowaniem Nikon F (lustrzankowym).
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii