Powstanie Warszawskie: Mikołaj Kaczmarek przywraca kolory historycznych zdjęć

Powstanie Warszawskie: Mikołaj Kaczmarek przywraca kolory historycznych zdjęć

Powstanie Warszawskie: Mikołaj Kaczmarek przywraca kolory historycznych zdjęć
Źródło zdjęć: © © [Mikołaj Kaczmarek / Kolor Historii ](www.facebook.com/pg/KolorHistorii/)
Redakcja Fotoblogia.pl
01.08.2020 06:16, aktualizacja: 26.07.2022 14:48

Rocznica Powstania Warszawskiego to czas wspomnień i refleksji. Za pomocą starych fotografii możemy przenieść się na chwilę w tamte czasy i zobaczyć, jak tworzyła się historia. Mikołaj Kaczmarek - autor fanpage’a Kolor Historii koloruje zdjęcia z 1944 roku i sprawia, że kadry są dziś jak żywe.

Autora koloryzacji zainspirował film "Powstanie Warszawskie". To właśnie po jego obejrzeniu uświadomił sobie, że historie, o których mowa wydarzyły się niedawno, bo ledwie 76 lat temu. Za sprawą koloru, historia nabrała dla niego realistycznych barw.

Osób zajmujących się kolorowaniem czarno-białych zdjęć jest trochę, ale Mikołaj szczególnie upodobał sobie okres Powstania Warszawskiego. Na swoim koncie ma już ponad pół tysiąca odświeżonych fotografii, a kolejne czekają na swoją kolej. Nie ma dnia, żeby nie pokolorował jakiegoś zdjęcia. Praca nad jedną fotografią zajmuje mu od półtorej do kilku godzin. Najłatwiej koloruje się portrety.

Do reprodukcji używa najprostszego tabletu graficznego. Stara się jak najwierniej odwzorować kolory mundurów, ludzkich twarzy. Wszystko po to, aby utrwalić pamięć o ludziach, którzy byli przecież tacy, jak my. Jak mówi pasjonat koloryzacji "po prostu przyszło im żyć w czasach apokalipsy".

Na swoim fanpage’u oprócz pokolorowanych zdjęć, autor przybliża odbiorcom historię i sylwetki uczestników powstania. W komentarzach wiele osób dodaje coś od siebie, uzupełnia, dzieli się osobistymi, emocjonalnymi odczuciami. To piękny przykład budowania narodowej tożsamości.

Mikołaj Kaczmarek 1 sierpnia udaje się do Warszawy, aby w Godzinę “W” oddać cześć poległym.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)