Powstawało kilka lat. Odkryto zdjęcie o najdłuższej w historii ekspozycji

Najprawdopodobniej całkiem przypadkiem odkryto zdjęcie o najdłużej w historii ekspozycji. Zostało wykonano w Obserwatorium Bayfordbury i przedstawia zachody Słońca z ostatnich 97 miesięcy.

Powstawało kilka lat. Odkryto zdjęcie o najdłuższej w historii ekspozycji
Źródło zdjęć: © fot. materiały prasowe/ Regina Valkenborgh
Klaudia Stawska

19.12.2020 | aktual.: 19.12.2020 16:39

Osiem lat i jeden miesiąc temu Regina Valkenborgh, studentka sztuk pięknych na Uniwersytecie Hertfordshire wykonała aparat typu camera obscura, wkładając papier fotograficzny do puszki po piwie. Umieściła go na teleskopie należącym do Obserwatorium Bayfordbury i… zapomniała o nim.

Prowizoryczny aparat został odkryty całkiem przypadkiem, a w jego wnętrzu czekało wyjątkowe zdjęcie. Natrafił na nie administrator odpowiadający ze stan techniczny sprzętu na terenie Obserwatorium Bayfordbury. Najprawdopodobniej jest to fotografia o najdłuższej w historii ekspozycji, ponieważ była naświetlana ponad 8 lat.

Obraz
© fot. materiały prasowe/Regina Valkenborgh

Warto wspomnieć, że poprzedni rekord należał do fotografii wykonanej przez Michaela Weselya, który regularnie robi zdjęcia z bardzo długim czasem ekspozycji. Rekordowy czas ekspozycji należało do zdjęcia, które naświetlało się 4 lata i 8 miesięcy.

Na zdjęciu widzimy, jak Słońce przecina niebo od wschodu do zachodu przez ostatnie 97 miesięcy. Po lewej stronie widać też część kopuły teleskopu, a po prawej - suwnicę bramy, która została zbudowana, gdy fotografia miała już 4 lata.

Co ciekawe, na zdjęciu nie mogły zostać zarejestrowane żadne obiekty poruszające się z większą prędkością. To za sprawą długiego czasu naświetlania, aparat był w stanie uchwycić jedynie powoli poruszające się obiekty, takie właśnie, jak Słońce.

Sama autorka zdjęcia nie spodziewała się tak dobrego efektu. Kobieta nie studiuje już na Uniwersytecie Hertfordshire i zdziwiło ją, że zdjęcie w ogóle przetrwało. Na razie nie wiadomo, jakie będą dalsze losy tej niezwykłej fotografii.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)