#UgaśmyPłucaŚwiata: Pożar Amazonii: ekologiczna katastrofa na zdjęciach. Do akcji wkroczył największy przeciwpożarowy samolot świata
Amazonia płonie w rekordowym tempie. Władze niektórych obszarów administracyjnych Brazylii dotkniętych pożarami (np. Acre) ogłosiły stan wyjątkowy. Brazylijska agencja kosmiczna informuje, że od początku roku wybuchło 73 tysiące pożarów lasów tropikalnych. To wzrost o 83 proc. w porównaniu z rokiem 2018 i najwyższa liczba od 2013.
24.08.2019 | aktual.: 26.07.2022 15:40
#UgaśmyPłucaŚwiata to akcja WP, podczas której będziemy informować o sytuacji w Amazonii. Szalejące tam pożary lasów to także nasza sprawa, bo ich skutki odczujemy wszyscy. Każdy z nas może też pomóc puszczy - sprawdź, jak to zrobić.
Największa część lasów tropikalnych leży w Brazylii. Głowy państw, celebryci i aktywiści zarzucają prezydentowi tego kraju – Jairowi Bolsnaro, że robi za mało, aby powstrzymać pożary. W piątek Bolsnaro poinformował, że jego administracja może wysłać jedynie 40 osób do walki z pożarami – informuje brytyjski "Express". Później tego dnia zasugerował, że do walki z ogniem może zostać wysłane wojsko.
Aktywiści mają problem z ocenieniem czy i kiedy pożary uda się powstrzymać. Według Greenpeace trudno jest powiedzieć, jak będzie rozwijać się sytuacja. Organizacja zarzuca też prezydentowi Bolsnaro, że to jego polityka przyczyniła się do pożarów, które wywoływane są przez farmerów zachęconych antyekologiczną polityką prezydenta Brazylii.
Według WWF pożary w Amazonii to wynik nadmiernego wylesiania na potrzeby rolnictwa, w tym głównie hodowli bydła. W ciągu ostatnich 50 lat w ten sposób 17 proc. Puszczy Amazońskiej zostało utracone pod wypas bydła i produkcję pasz dla zwierząt hodowlanych.
Pożary rozszerzają się też na inne kraje regionu Amazonii. Prezydent Boliwii poinformował na Twitterze, że do walki z ogniem zostanie zaangażowany największy przeciwpożarowy samolot świata - Boeing 747 Supertanker.
Samolot może wziąć na pokład 115 tysięcy litrów wody, czyli prawie 100 razy więcej niż standardowe samoloty pożarnicze. Samoloty sił powietrznych Boliwii będą prowadzić rozpoznanie i wskazywać cele dla 747. W Boliwii spłonęło już ok. pół miliona hektarów lasów tropikalnych w tym roku.
Ekwadorski prezydent Lenin Moreno, powiedział, że jego kraj wyśle do Brazylii brygady specjalistów do walki z pożarami lasów i badaczy środowiska naturalnego. Mają oni wesprzeć Brazylię w akcji pożarniczej.