Poznaj historię fotografii na podstawie... zdjęć rentgenowskich aparatów!

Projekt fotograficzny ”Spetiation” (”Specjacja”) odnosi się do biologicznego procesu ewolucyjnego, w wyniku którego powstają nowe gatunki organizmów. Fotograf Kent Krught podszedł w ten sposób do ewolucji aparatów fotograficznych i postanowił pokazać, jak zmieniało się ich wnętrze na przestrzeni dziejów.
Projekt fotograficzny ”Spetiation” (”Specjacja”) odnosi się do biologicznego procesu ewolucyjnego, w wyniku którego powstają nowe gatunki organizmów. Fotograf Kent Krught podszedł w ten sposób do ewolucji aparatów fotograficznych i postanowił pokazać, jak zmieniało się ich wnętrze na przestrzeni dziejów.
Źródło zdjęć: © Hasselblad © Kent Krugh / [www.kentkrugh.com](http://www.kentkrugh.com/portfolios/speciation/)
Marcin Watemborski

04.05.2018 10:18, aktual.: 04.05.2018 19:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak zapewne wiecie, prehistorię najlepiej bada się przez badania skamielin. Robi się to przy użyciu zdjęć rentgenowskich. Fotograf Kent Krugh postanowił przenieść to na fotografię i choć jego przedmioty badań nie są tak stare – zdecydował się je prześwietlić. I nie chodzi tu o ekspozycję!

Bez względu na to, jakim aparatem robimy zdjęcia, jego zadanie jest wciąż takie samo – ma tworzyć obrazy, które rysowane są przez światło. Od XIX wieku wiele się zmieniło – od formatu przez techniki oraz wzornictwo, jednak to cały czas aparaty. Niektóre są proste jak Holga, inne bardziej skomplikowane. To, co kryją w środku, może pomóc nam w rozumieniu zasady ich działania.
Bez względu na to, jakim aparatem robimy zdjęcia, jego zadanie jest wciąż takie samo – ma tworzyć obrazy, które rysowane są przez światło. Od XIX wieku wiele się zmieniło – od formatu przez techniki oraz wzornictwo, jednak to cały czas aparaty. Niektóre są proste jak Holga, inne bardziej skomplikowane. To, co kryją w środku, może pomóc nam w rozumieniu zasady ich działania.© Holga © Kent Krugh / [www.kentkrugh.com](http://www.kentkrugh.com/portfolios/speciation/)
Fotograf wspomina, że podczas robienia kolejnych prześwietleń cały czas był oczarowany pięknem mechanizmów, jak również zaskoczony ich działaniem. Bez względu na różnice – każdy z tych aparatów zapisał się w dziejach historii, jako wyjątkowe urządzenie.
Fotograf wspomina, że podczas robienia kolejnych prześwietleń cały czas był oczarowany pięknem mechanizmów, jak również zaskoczony ich działaniem. Bez względu na różnice – każdy z tych aparatów zapisał się w dziejach historii, jako wyjątkowe urządzenie.© Kodak Pony II © Kent Krugh / [www.kentkrugh.com](http://www.kentkrugh.com/portfolios/speciation/)
Kent wystawia swoje prace w Panopticon Gallery w Bostonie do 28 czerwca 2018 roku. Każdy z aparatów doczekał się odbitki swojego prześwietlenia. Limitowana edycja jest na sprzedaż w rozmiarze 24 x 18 cala i kosztuje 170 dolarów.
Kent wystawia swoje prace w Panopticon Gallery w Bostonie do 28 czerwca 2018 roku. Każdy z aparatów doczekał się odbitki swojego prześwietlenia. Limitowana edycja jest na sprzedaż w rozmiarze 24 x 18 cala i kosztuje 170 dolarów.© Minolta Autopack 800 © Kent Krugh / [www.kentkrugh.com](http://www.kentkrugh.com/portfolios/speciation/)
Więcej informacji znajdziecie na stronie galerii.
Więcej informacji znajdziecie na stronie galerii.© Kodak No. 3 Hawkeye © Kent Krugh / [www.kentkrugh.com](http://www.kentkrugh.com/portfolios/speciation/)
Obraz
© Argus C3 © Kent Krugh / [www.kentkrugh.com](http://www.kentkrugh.com/portfolios/speciation/)
Obraz
© White Stereo Realist 3.5 © Kent Krugh / [www.kentkrugh.com](http://www.kentkrugh.com/portfolios/speciation/)
Obraz
© Yashica 44 © Kent Krugh / [www.kentkrugh.com](http://www.kentkrugh.com/portfolios/speciation/)
Obraz
© Minolta Autocord and Ricohflex Model VII © Kent Krugh / [www.kentkrugh.com](http://www.kentkrugh.com/portfolios/speciation/)
Obraz
© Univex Mercury Model CC © Kent Krugh / [www.kentkrugh.com](http://www.kentkrugh.com/portfolios/speciation/)
Obraz
© Gundlach Korona 5x7 © Kent Krugh / [www.kentkrugh.com](http://www.kentkrugh.com/portfolios/speciation/)
Obraz
© Rochester Camera Co. Cycle Poco No. 3 © Kent Krugh / [www.kentkrugh.com](http://www.kentkrugh.com/portfolios/speciation/)
Obraz
© Graflex Speed Graphic Miniature / [www.kentkrugh.com](http://www.kentkrugh.com/portfolios/speciation/)
Obraz
© Polaroid 400 Land Camera © Kent Krugh / [www.kentkrugh.com](http://www.kentkrugh.com/portfolios/speciation/)
Obraz
© Keystone K8 © Kent Krugh / [www.kentkrugh.com](http://www.kentkrugh.com/portfolios/speciation/)
Obraz
© Yashica 44 © Kent Krugh / [www.kentkrugh.com](http://www.kentkrugh.com/portfolios/speciation/)
Obraz
© Argus CC © Kent Krugh / [www.kentkrugh.com](http://www.kentkrugh.com/portfolios/speciation/)
Obraz
© Mamiya 16 Super and Kimac Private Eye © Kent Krugh / [www.kentkrugh.com](http://www.kentkrugh.com/portfolios/speciation/)
Obraz
© Zeis Ikon Nettar 510/2 © Kent Krugh / [www.kentkrugh.com](http://www.kentkrugh.com/portfolios/speciation/)
Obraz
© Pearlette © Kent Krugh / [www.kentkrugh.com](http://www.kentkrugh.com/portfolios/speciation/)
Obraz
© Kodak Bantam © Kent Krugh / [www.kentkrugh.com](http://www.kentkrugh.com/portfolios/speciation/)
Obraz
© Kodak No. 3 Folding Brownie © Kent Krugh / [www.kentkrugh.com](http://www.kentkrugh.com/portfolios/speciation/)
Obraz
© Nikon D300 © Kent Krugh / [www.kentkrugh.com](http://www.kentkrugh.com/portfolios/speciation/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)