Poznaj osobowość kota i uchwyć ją na zdjęciach - jeśli ci pozwoli

Poznaj osobowość kota i uchwyć ją na zdjęciach - jeśli ci pozwoli15.06.2018 12:36
Poznaj osobowość kota i uchwyć ją na zdjęciach - jeśli ci pozwoli
Monika Homan

Koty to zwierzęta o złożonej osobowości, za którą często nie nadążamy. Kochamy je lub nienawidzimy. Niektórzy nawet się ich boją. Urok tych zwierząt sprawia, że chętnie je fotografujemy. Oto kilka porad, jak zrobić to dobrze.

Jeśli chcemy fotografować koty należy pamiętać, że ich portret to dalej portret, a nie tylko zdjęcie pyszczków. Tak samo, jak u człowieka to nie tylko jego twarz. Żeby wykonać dobry portret, trzeba uchwycić osobowość fotografowanej osoby… lub zwierzęcia.

421296068630939707
Źródło zdjęć: © © MH / [Tutenhoman](https://www.facebook.com/tutenhoman/)

Koty mają bardzo różne osobowości. Wiem to, bo w moim rodzinnym domu jest ich obecnie 6 i każdy z nich jest inny. Moja własna kotka też jest inna. I koty mojego brata również. Nie spotkałam jeszcze kotów, które miałby podobną osobowość. Dlatego tak bardzo lubię je fotografować.

421296068631070779
Źródło zdjęć: © © MH / [Tutenhoman](https://www.facebook.com/tutenhoman/)

Różnica w portretowaniu kotów i ludzi jest taka, że człowiek może wam na to pozwolić. Koty prawie nigdy nie są chętne do pozowania. Dlatego nie jest to łatwe zadanie. W odróżnieniu od psów nie możemy kazać im usiąść w danym miejscu ani się położyć, bo i tak zrobią to, co będą chciały. Jak więc zrobić im dobre zdjęcia?

421296068631201851
Źródło zdjęć: © © MH / [Tutenhoman](https://www.facebook.com/tutenhoman/)

Zacznijmy od spraw technicznych. Krótki czas migawki to podstawa. Koty to ruchliwe zwierzęta (chyba, że śpią), więc jeśli chcecie uniknąć rozmycia, skróćcie czas do minimum. Kiedy to zrobicie, może się okazać, że macie za mało światła, żeby poprawie naświetlić scenę. Fotografujcie więc blisko okna, a jeśli wasz kot jest "wychodzący", to możecie przenieść się na zewnątrz. Odradzam światło błyskowe. Koty mają wrażliwy wzrok i jeśli zaczniecie błyskać im prosto w oczy, to szybko pożegnacie się z modelem, a jedyne, co zdążycie złapać to koci ogon.

421296068631332923
Źródło zdjęć: © © MH / [Tutenhoman](https://www.facebook.com/tutenhoman/)

Fotografując własnego kota wiecie na co możecie sobie pozwolić. Jednak pamiętajcie, żeby nie męczyć zwierzaka za bardzo. Jeśli w danej chwili nie ma nastroju na pozowane sesje to nic z tego nie będzie. Lepiej się z nim pobawcie i spróbujcie złapać ujęcia w akcji. Najlepiej będzie jeśli w ogóle nie będziecie ingerować w jego zachowanie. Potowarzyszcie mu z aparatem i spróbujcie uchwycić go takim jaki jest.

Zadbajcie o to, żeby przestrzeń w której fotografujecie była w miarę możliwości uprzątnięta. To nie wy będziecie decydować w którym miejscu zrobicie najlepsze ujęcia.

421296068631529531
Źródło zdjęć: © © MH

Często się słyszy, że żeby wykonać dobre ujęcia zwierząt, trzeba zejść do ich poziomu oczu. W większości sytuacji to prawda, ale nie jest to reguła, której nie można łamać. Ja bardzo lubię ujęcia od góry. Najtrudniejsze jest wtedy przykucie uwagi kota, żeby spojrzał w obiektyw. Możecie do tego wykorzystać jego ulubione zabawki. Uprzedzam jednak, że wymachiwanie wędką i fotografowanie w jednym czasie nie należy do łatwych zadań.

421296068631660603
Źródło zdjęć: © © MH / [Tutenhoman](https://www.facebook.com/tutenhoman/)

Najważniejszą zasadą podczas fotografowania jakichkolwiek zwierząt jest ich samopoczucie. Jeśli kot jest płochliwy, nie biegajmy za nim z aparatem przez pół dnia. Zestresowany futrzak nie wyjdzie dobrze na zdjęciu. Jeśli nie chcecie przeszkadzać kotu wykorzystajcie dłuższe ogniskowe. Możecie wtedy uchwycić codzienne kocie czynności bez odwracania uwagi zwierzęcia.

421296068631791675
Źródło zdjęć: © © MH / [Tutenhoman](https://www.facebook.com/tutenhoman/)

Ostatnią zasadą jest cierpliwość i dotyczy ona dwóch stron. Zarówno wy musicie się w nią uzbroić, ale musicie też pamiętać, że ta kocia szybko się kończy – za kanapą, albo pod łóżkiem zdjęć nie zrobicie. Trzeba wykonać sporo zdjęć i trochę się przy tym nagimnastykować, żeby złapać jedno dobre ujęcie. Pamiętajcie, że zwierzęta to nie tylko ładne, futrzaste kulki i zadbajcie o ich komfort. Wtedy na pewno odpłacą się wam pięknym spojrzeniem prosto w obiektyw.

421296068631922747
Źródło zdjęć: © © MH / [Tutenhoman](https://www.facebook.com/tutenhoman/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)