Poznaj Shootitlive – przyszłość fotoreportażu w Internecie

Poznaj Shootitlive – przyszłość fotoreportażu w Internecie

© Marc Aspland / The Times
© Marc Aspland / The Times
Olga Drenda
24.11.2012 14:10, aktualizacja: 26.07.2022 20:23

Profesjonalny fotoreportaż, który natychmiast trafia do Sieci? Dla fotografów The Times to żaden problem. Oprogramowanie Shootitlive pozwoliło opublikować w kilkadziesiąt sekund m.in. zdjęcia i nagrania ze ślubu brytyjskiej pary książęcej.

Shootitlive AB to szwedzki producent oprogramowania, umożliwiającego fotoreporterom natychmiastowe przesyłanie zdjęć (w formie galerii z podpisami) oraz plików wideo do Internetu. To niesamowite ułatwienie w przypadku wielkich wydarzeń, kiedy liczy się szybkość aktualizacji. Shootitlive pozwala na błyskawiczną, profesjonalną relację z miejsca wydarzenia, bez konieczności transferu plików przez komputer. Oczywiście niezbędnym akcesorium jest zewnętrzny moduł Wi-Fi (do połączenia z aparatu z Internetem przez Wi-Fi lub 3G).

thetimes

Jednym z najbardziej spektakularnych przypadków wykorzystania tego ułatwienia była transmisja z ubiegłorocznego ślubu brytyjskiej pary książęcej. Jak mówi Paul Sanders, fotoedytor Timesa, zdjęcia trafiały na stronę internetową w ciągu 30 sekund od ich wykonania. „Ten dzień był kamieniem milowym nie tylko dla księcia Williama i Catherine Middleton, ale również dla fotografów Timesa. Teraz wiem już, co jest przyszłością fotografii w Sieci”, mówił Sanders.

[solr id="fotoblogia-pl-61903" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1963,nadchodzi-koniec-epoki-kompaktow" _mphoto="img-0446-59964-61903-252-9303483.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2386[/block]

Dla przykładu – zdjęcie Marca Asplanda ilustrujące ten artykuł zostało wykonane Canonem EOS-1D Mark IV z obiektywem EF500mm f/4L IS II USM, przy czasie naświetlania 1/640 sek, wartości przysłony f/4 i czułości ISO 500. Kiedy czytelnicy Timesa zobaczyli już zdjęcie w interentowej galerii, para książęca była nadal w drodze do opactwa Westminster.

[solr id="fotoblogia-pl-61921" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1961,zobacz-jak-politycy-i-gwiazdy-potrafia-fotografowac" _mphoto="james-franco-agyness-dey-082d6d9.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2387[/block]

Ponieważ oprogramowanie Shootitlive jest kompatybilne z profesjonalnym sprzętem fotograficznym, chętnie korzystają z niego medialne potęgi, nie tylko The Times. Większość liczących się tytułów w Skandynawii z entuzjazmem przyjęła szwedzki wynalazek. To znak czasów – i nie chodzi tu tylko o szybkość rozpowszechniania informacji i rosnące wymagania odbiorców, ale również zmiany na fotograficznym rynku pracy, spowodowane ogólnym kryzysem w mediach. Przedstawiciele szwedzkich gazet „Gefle Dagblad” i „Arbetarbladet” przyznają, że oprogramowanie pomogło im poradzić sobie, gdy oszczędności zmusiły redakcje do redukcji personelu w dziale foto, a co za tym idzie – zwiększenia zakresu obowiązków pracownika. Shootitlive okazało się zbawiennym rozwiązaniem, oszczędzając czas i upraszczając zadania redakcji w sytuacji, w której materiału do publikacji jest coraz więcej, tempo coraz szybsze, ale pracownik... wciąż ma tylko dwie ręce.

Źródło: iso2000.com

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)