Arcadius Mauritz radzi jak wykorzystać światło z okna w fotografii portretowej - Practice Makes Perfect

© Arcadius Mauritz mod. Brygida Dolińska
© Arcadius Mauritz mod. Brygida Dolińska
Studio Huśtawka

22.09.2015 10:15, aktual.: 26.07.2022 19:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wedle powszechnie znanego powiedzenia „Mistrz martwi się o światło”. I nie ma w tym ani krzty przesady. Światło w fotografii to najważniejszy jej element, wszystko inne schodzi na dalszy plan.

Tym razem, w krótkim artykule chciałbym przybliżyć Wam jedną z sesji wykonanych w tym roku. De facto, to zupełnie spontaniczne spotkanie z piękną Brygidą zainspirowało mnie to poszukiwań alternatywnych rozwiązań w oświetleniu, korzystając z tego co mam pod ręką. Pokażę Wam jak setup oświetleniowy zmieniał się na przestrzeni sesji oraz jaki miał wpływ na obraz.

Poniżej surowe zdjęcie do którego wykonania wykorzystałem tylko światło z okna, które miałem za plecami. Jak tła użyłem blendy 5w1 o wysokości 220 cm.

Obraz
© © Arcadius Mauritz

Uznałem, że plastyka oraz ogólne wrażenie są dość „płaskie”, więc postanowiłem pójść dalej. Umieściłem więc po prawej stronie ringlight WALIMEX RFL-2 (nie ma większego znaczenia jakiej lampy światła ciągłego użyjemy, ważne, by światło było bliższe temperaturze ok 5700 K, a światło w miarę rozproszone. Dla dodatkowego rozproszenia można użyć pergaminu kuchennego lub cienkiej białej tkaniny. ), nieco pod kątem, tak aby światło nie padało zbyt intensywnie na tło. Żeby zharmonizować boczne odblaski światła, po przeciwnej stronie ustawiłem lustro o wymiarach około 120 x 50 cm.

Obraz
© © Arcadius Mauritz

A oto efekt po powyższych ulepszeniach:

Obraz
© © Arcadius Mauritz

W przypadku postprocessu wykorzystałem dość pracochłonną mieszankę HDR, Frequency Separation i Dodge&Burn.

Obraz
© © Arcadius Mauritz

Gorąco zachęcam Was do eksperymentowania z oświetleniem, a gwarantuję że efekty Was zaskoczą. PRACTICE MAKES PERFECT. Dobrego światła!.

Arcadius & Studio Huśtawka

mod. Brygida Dolińska

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)