Prawdziwa "peleryna-niewidka" ukryje cię przed kamerami. Wielki Brat cię nie namierzy
Praktycznie wszyscy są świadomi tego, że każdy nasz krok w przestrzeni publicznej jest monitorowany. Jeśli dodamy do tego sztuczną inteligencję, która rozpoznaje twarze, operatorzy systemów mogą bez problemu nas namierzyć. Naukowcy z Uniwersytetu w Maryland mają na to sposób. Ich "peleryna-niewidka" oszuka algorytmy rozpoznawania twarzy.
22.11.2022 | aktual.: 29.11.2022 07:34
Zespół badaczy z Uniwersytetu w Maryland opracował bardzo interesujący strój. Mowa o bluzie z nietypowym wzorem. Jego zadaniem jest sprawienie, że człowiek, który ma bluzę na sobie, będzie niewidoczny dla kamer wyposażonych w algorytmy sztucznej inteligencji rozpoznające ludzi. Patrząc na ten nadruk, wygląda nawet całkiem nieźle – zupełnie, jak współczesny kolaż artystyczny.
Cały projekt zaczął się od testowania algorytmu Facebooka. Naukowcy mieli znaleźć jego słabe strony i opisać, ale z czasem ich działania ewoluowały. Nowym celem ekspertów stało się stworzenie prostego ubrania, które zmyli sztuczną inteligencję. W tym celu na bluzie musiały pojawić się różne wzory, które zaburzały algorytm rozpoznawania obiektów w oprogramowaniu kamer.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na bluzie zobaczymy różne kształty, w tym rozmazane zdjęcie kilku sylwetek czy bliżej nieokreślone jedzenie oraz wnętrze pokoju. Wszystkie obrazki są z innych zbiorów i trudno jest je dokładnie określić. W związku z tym sztuczna inteligencja może rozpoznać bluzę (a wraz z nią człowieka) jako nieistotny element otoczenia, coś bardzo przypadkowego.
Naukowcy sprawdzili też działanie ich grafiki na podstawie modyfikowania już istniejących zdjęć. Obraz został przepuszczony przez algorytm YOLOv2, który na oryginalnym zdjęciu nie miał problemu z wykryciem ludzi i zaznaczył 7 osób. Po naniesieniu w obróbce specjalnej grafiki na postaci program został oszukany i nie wykrył nikogo.
Jeśli chodzi o samą bluzę, to jej noszenie nie gwarantuje pełnej "niewidzialności". Wyniki testów pokazały, że jednak zmniejsza ona aż o połowę prawdopodobieństwo detekcji przez algorytmy sztucznej inteligencji.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii