Prawdziwa "peleryna-niewidka" ukryje cię przed kamerami. Wielki Brat cię nie namierzy

Prawdziwa "peleryna-niewidka" ukryje cię przed kamerami. Wielki Brat cię nie namierzy

Bluza sprawia, że osoba ją nosząca jest w dużej mierze niewykrywalna dla algorytmów sztucznej inteligencji.
Bluza sprawia, że osoba ją nosząca jest w dużej mierze niewykrywalna dla algorytmów sztucznej inteligencji.
Źródło zdjęć: © Uniwersytet w Meryland
Marcin Watemborski
22.11.2022 14:04, aktualizacja: 29.11.2022 07:34

Praktycznie wszyscy są świadomi tego, że każdy nasz krok w przestrzeni publicznej jest monitorowany. Jeśli dodamy do tego sztuczną inteligencję, która rozpoznaje twarze, operatorzy systemów mogą bez problemu nas namierzyć. Naukowcy z Uniwersytetu w Maryland mają na to sposób. Ich "peleryna-niewidka" oszuka algorytmy rozpoznawania twarzy.

Zespół badaczy z Uniwersytetu w Maryland opracował bardzo interesujący strój. Mowa o bluzie z nietypowym wzorem. Jego zadaniem jest sprawienie, że człowiek, który ma bluzę na sobie, będzie niewidoczny dla kamer wyposażonych w algorytmy sztucznej inteligencji rozpoznające ludzi. Patrząc na ten nadruk, wygląda nawet całkiem nieźle – zupełnie, jak współczesny kolaż artystyczny.

Cały projekt zaczął się od testowania algorytmu Facebooka. Naukowcy mieli znaleźć jego słabe strony i opisać, ale z czasem ich działania ewoluowały. Nowym celem ekspertów stało się stworzenie prostego ubrania, które zmyli sztuczną inteligencję. W tym celu na bluzie musiały pojawić się różne wzory, które zaburzały algorytm rozpoznawania obiektów w oprogramowaniu kamer.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na bluzie zobaczymy różne kształty, w tym rozmazane zdjęcie kilku sylwetek czy bliżej nieokreślone jedzenie oraz wnętrze pokoju. Wszystkie obrazki są z innych zbiorów i trudno jest je dokładnie określić. W związku z tym sztuczna inteligencja może rozpoznać bluzę (a wraz z nią człowieka) jako nieistotny element otoczenia, coś bardzo przypadkowego.

Po dodaniu specjalnej grafiki, algorytm SI został zmylony i nie wykrył ludzi.
Po dodaniu specjalnej grafiki, algorytm SI został zmylony i nie wykrył ludzi.© Uniwersytet w Maryland

Naukowcy sprawdzili też działanie ich grafiki na podstawie modyfikowania już istniejących zdjęć. Obraz został przepuszczony przez algorytm YOLOv2, który na oryginalnym zdjęciu nie miał problemu z wykryciem ludzi i zaznaczył 7 osób. Po naniesieniu w obróbce specjalnej grafiki na postaci program został oszukany i nie wykrył nikogo.

Bluzy zmyliły sztuczną inteligencję w wielu przypadkach, ale nie zawsze.
Bluzy zmyliły sztuczną inteligencję w wielu przypadkach, ale nie zawsze.© Uniwersytet w Maryland

Jeśli chodzi o samą bluzę, to jej noszenie nie gwarantuje pełnej "niewidzialności". Wyniki testów pokazały, że jednak zmniejsza ona aż o połowę prawdopodobieństwo detekcji przez algorytmy sztucznej inteligencji.

Człowiek stojący tyłem i mający na sobie bluzę wydaje się być niewykrywalny dla SI.
Człowiek stojący tyłem i mający na sobie bluzę wydaje się być niewykrywalny dla SI.© Uniwersytet w Maryland

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)