Premiere Pro skasował pliki warte 250 tys. dolarów. Adobe stanie przed sądem

Artysta ze Stanów Zjednoczonych w wyniku błędu programu do profesjonalnej obróbki wideo utracił materiały z siedmiu lat pracy. Domaga się 250 tysięcy dolarów odszkodowania. Czy ma szansę wygrać?

Premiere Pro skasował pliki warte 250 tys. dolarów. Adobe stanie przed sądem
Monika Homan

15.11.2018 | aktual.: 26.07.2022 16:05

Firma Adobe została pozwana przez amerykańskiego filmowca Davida Coopera. Twierdzi on, że przez Premiere Pro stracił pliki warte 250 tysięcy dolarów. Program podobno skasował sporą liczbę plików z jego dysku.

David Cooper zarzuca Adobe, że Premiere Pro CC 2017.1 podczas czyszczenia pamięci podręcznej skasował również pliki, które nie znajdowały się w folderze "Media Cache", ani w żadnym z jego podkatalogów. David dodaje, że pliki, które zostały usunięte nie były nawet używane w ciągu ostatnich 90 dni.

500 godzin filmu i wiele innych plików zniknęły bezpowrotnie

Znajdujące się w folderze "Video" pliki, które zniknęły, to nie tylko filmy, ale również dokumenty, dźwięki, obrazy i pliki Photoshopa. W sumie zniknęło około 500 godzin materiału nagranego w latach 2010-2017, w krajach na całym świecie.

Po tym, jak filmowiec zorientował się, że jego pliki zostały skasowane, próbował je odzyskać z pomocą programu Rescue 4, jednak udało mu się jedynie znaleźć skasowane foldery, ale ich zwartość nie mogła zostać przywrócona.

Jak wynika z treści pozwu, David nie jest jedyną osobą, która zgłaszała podobne sytuacje. Na forum Adobe pojawiały się wypowiedzi użytkowników, którzy napotkali podobny problem. W związku z tym, Cooper wniósł pozew w imieniu nie tylko swoim, ale wszystkich poszkodowanych, którzy kupili, lub opłacali licencję Adobe i utracili pliki.

Adobe nie chciało iść na ugodę. Będzie Proces

Prawnicy Davida próbowali wcześniej rozliczyć się z Adobe poza droga sądową, ale firma odrzuciła jego propozycję, więc ten złożył pozew. Czy go wygra? Trudno powiedzieć. Jego strata z pewnością jest duża i wymierna, ale linia obrony Adobe też jest silna.

W maju 2017 roku firma Adobe potwierdziła błąd i wypuściła aktualizację do Premiere Pro, która go naprawiała. Może się okazać, że utrata plików Coopera jest jego zaniedbaniem.

Z pewnością jest to koszmar każdego fotografa i filmowca. Aby uniknąć takich sytuacji należy pamiętać o kopiach bezpieczeństwa, najlepiej na urządzeniach zewnętrznych, które w razie awarii oprogramowania, czy nawet samego komputera, zostaną nienaruszone.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)