Premiere Pro skasował pliki warte 250 tys. dolarów. Adobe stanie przed sądem
15.11.2018 10:43, aktual.: 26.07.2022 16:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Artysta ze Stanów Zjednoczonych w wyniku błędu programu do profesjonalnej obróbki wideo utracił materiały z siedmiu lat pracy. Domaga się 250 tysięcy dolarów odszkodowania. Czy ma szansę wygrać?
Firma Adobe została pozwana przez amerykańskiego filmowca Davida Coopera. Twierdzi on, że przez Premiere Pro stracił pliki warte 250 tysięcy dolarów. Program podobno skasował sporą liczbę plików z jego dysku.
David Cooper zarzuca Adobe, że Premiere Pro CC 2017.1 podczas czyszczenia pamięci podręcznej skasował również pliki, które nie znajdowały się w folderze "Media Cache", ani w żadnym z jego podkatalogów. David dodaje, że pliki, które zostały usunięte nie były nawet używane w ciągu ostatnich 90 dni.
500 godzin filmu i wiele innych plików zniknęły bezpowrotnie
Znajdujące się w folderze "Video" pliki, które zniknęły, to nie tylko filmy, ale również dokumenty, dźwięki, obrazy i pliki Photoshopa. W sumie zniknęło około 500 godzin materiału nagranego w latach 2010-2017, w krajach na całym świecie.
Po tym, jak filmowiec zorientował się, że jego pliki zostały skasowane, próbował je odzyskać z pomocą programu Rescue 4, jednak udało mu się jedynie znaleźć skasowane foldery, ale ich zwartość nie mogła zostać przywrócona.
Jak wynika z treści pozwu, David nie jest jedyną osobą, która zgłaszała podobne sytuacje. Na forum Adobe pojawiały się wypowiedzi użytkowników, którzy napotkali podobny problem. W związku z tym, Cooper wniósł pozew w imieniu nie tylko swoim, ale wszystkich poszkodowanych, którzy kupili, lub opłacali licencję Adobe i utracili pliki.
Adobe nie chciało iść na ugodę. Będzie Proces
Prawnicy Davida próbowali wcześniej rozliczyć się z Adobe poza droga sądową, ale firma odrzuciła jego propozycję, więc ten złożył pozew. Czy go wygra? Trudno powiedzieć. Jego strata z pewnością jest duża i wymierna, ale linia obrony Adobe też jest silna.
W maju 2017 roku firma Adobe potwierdziła błąd i wypuściła aktualizację do Premiere Pro, która go naprawiała. Może się okazać, że utrata plików Coopera jest jego zaniedbaniem.
Z pewnością jest to koszmar każdego fotografa i filmowca. Aby uniknąć takich sytuacji należy pamiętać o kopiach bezpieczeństwa, najlepiej na urządzeniach zewnętrznych, które w razie awarii oprogramowania, czy nawet samego komputera, zostaną nienaruszone.