Prezent od NASA: Dowiedz się, co zarejestrował Teleskop Hubble’a w twoje urodziny

Prezent od NASA: Dowiedz się, co zarejestrował Teleskop Hubble’a w twoje urodziny

Prezent od NASA: Dowiedz się, co zarejestrował Teleskop Hubble’a w twoje urodziny
Źródło zdjęć: © © NASA
Marcin Watemborski
15.04.2020 10:28, aktualizacja: 26.07.2022 14:56

Kosmiczny Teleskop Hubble’a krąży po orbicie już od 30 lat. W ciągu tego czasu był kilkukrotnie naprawiany i modyfikowany, jednak stale działa i rejestruje kolejne ciekaw obrazy wszechświata. Teraz możesz dowiedzieć się, jakie zdjęcie wykonał w twoje urodziny.

NASA udostępniła ciekawą stronę internetową, która pozwoli ci odnaleźć zdjęcie przestrzeni kosmicznej wykonane w twoje urodziny przez ostatnie 30 lat. Jest to możliwe dzięki temu, że Kosmiczny Teleskop Hubble działa przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – nie ma chwili, by przestał obserwować wszechświat.

Po wejściu na stronę internetową podajecie miesiąc i dzień urodzenia, a wyszukiwarka wyświetli wam obrazy zarejestrowane tego dnia na przestrzeni ostatnich 30 lat. Nie można wybrać niestety konkretnego roku, ale bez względu na to to i tak ciekawe. Poniżej wrzucam wam zdjęcie, które dla mnie wybrało NASA.

Obraz
© © NASA

To ujęcie Mgławicy Tarantula zostało zarejestrowane 25 października 2009 roku, czyli dokładnie w moje 19 urodziny. Ta wilka mgławica znajduje się w Wielkim Obłoku Magellana, w konstelacji Złotej Ryby. Została ona skatalogowana jako gwiazda 30 Doradus, lecz wcześniej – 5 grudnia 1751 – Nicolas Louis de Lacaille uznał ją za mgławicę. Nazwa tego ciała niebieskiego nawiązuje do świetlistych włókien przypominających nogi pająka.

Mgławica Tarantla jest najbardziej aktywnym obszarem gwiazdotwórczym w całej Grupie Lokalnej. W jej centrum znajduje się młoda gromada masywnych gwiazd i to właśnie jej silne promieniowanie i wiatr tworzą charakterystyczną poświatę włókien mgławicy.

Przyznaje, że to naprawdę ciekawe narzędzie, chociaż nie ukrywam, że chciałbym mieć wybór i zobaczyć inne zdjęcia, które Kosmiczny Teleskop Hubble zarejestrował w dniu moich urodzin zwłaszcza, że gdy przyszedłem na świat, ten już był na orbicie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)