Prezentujemy najlepsze zdjęcia portretowe w konkursie Taylor Wessling Photographic Portrait Prize 2017

Prezentujemy najlepsze zdjęcia portretowe w konkursie Taylor Wessling Photographic Portrait Prize 2017

Prezentujemy najlepsze zdjęcia portretowe w konkursie Taylor Wessling Photographic Portrait Prize 2017
Źródło zdjęć: © © Cesar Dezfuli / [www.npg.org.uk](https://www.npg.org.uk/whatson/twppp2017/exhibition/prizewinners)
Marcin Watemborski
16.11.2017 12:36, aktualizacja: 16.11.2017 13:36

Taylor Wessling Photographic Portrait Prize to prestiżowe współzawodnictwo, przeznaczone dla fotografów portretowych. Ten konkurs koncentruje się wokół pokazywania indywidualnych, spójnych historii różnych bohaterów. Fotografowie z całego świata postanowili spróbować swoich sił. Oto nagrodzone prace.

Konkurs organizowany jest już od 1993 roku. Jest to bardzo uznane współzawodnictwo przez portrecistów z całego świata, a zdobycie w nim wyróżnienia jest ogromnym prestiżem. W tegorocznej edycji Tylor Wessling Photographic Portrait Prize wzięło udział prawie 6000 prac. Konkurs był wyjątkowy ze względu na to, że fotografowie mogli prezentować nie tylko tradycyjne odbitki, ale również prace cyfrowe.

W tym roku fotografowie ubiegali się o nagrodę w wysokości 15 tysięcy funtów oraz możliwość wystawienia swoich prac podczas zbiorowej ekspozycji 59 prac. W jury zasiedli: Nicholas Cullinan, David Campany, Tim Eyles, Sabina Jaskot-Gill, Fiona Shields oraz Gillian Wearing.

Obraz
© © Cesar Dezfuli / [www.npg.org.uk](https://www.npg.org.uk/whatson/twppp2017/exhibition/prizewinners)

Pierwsze miejsce zajął Cesar Dezfuli za portret z serii ”Pasażerowie”. Jego dokument opowiada o ludziach, którzy odważyli się na to, by uciec z krajów przepełnionych przemocą, nienawiścią oraz biedą. Na jego zdjęciu widnieje postać Amadou Sumaila, 16-latka z Mali, który został przeniesiony do obozu dla uchodźców we Włoszech.

Uważam, że portret Amadou wyróżnia się ze względu na emocje, które emituje. Dopiero co został uratowany przez europejski statek spełniając swoje marzenie. Jednakże jeg spojrzenie oraz nastawienie pokazują strach, nieufność oraz niepewność, a zarazem determinację i siłę.
Obraz
© © Abbie TraylerSmith / [www.npg.org.uk](https://www.npg.org.uk/whatson/twppp2017/exhibition/prizewinners)

Srebrny medal trafił w ręce Abbie Trayler-Smith za portret kobiety z cyklu ”Kobiety na wojnie: Życie po ISIS”. Zdjęcie zostało wykonane przed obozem Hasan Sham w Iraku podczas wykonywania zlecenia dla Oxfam. Właśnie przyjechał transport z ludźmi poszukującymi schronienia od ogarniętego zamieszkami Mosulu. Wtedy powstało to zdjęcie.

Pamiętam szok i oszołomienie na twarzy kobiety, gdy zobaczyła obóz zza okna. Zadrżałam na myśl o tym, jak musi wyglądać życie pod rządami ISIS.

Trzecie miejsce oraz John Kobal New York Award zostały przyznane dla fotografki z Finlandii – Maija Tammi. Jej portret nie przedstawia człowieka, a robota o imieniu Erica. Jest to zaawansowane urządzenie, stworzone i zaprogramowane przez japońskiego inżyniera Hiroshiego Ishiguro. Erica potrafi odpowiadać na wiele pytań oraz wyrażać emocje, dzięki dziesiątkom układów pod jej sylikonową skórą. Fotografka tym zdjęciem chciała zadać pytanie: ”Co to znaczy być człowiekiem oraz być żywym”.

Obraz
© © Maija Tammi / [www.npg.org.uk](https://www.npg.org.uk/whatson/twppp2017/exhibition/prizewinners)

Więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie internetowej.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)