Prezentujemy najlepsze zdjęcia portretowe w konkursie Taylor Wessling Photographic Portrait Prize 2017
16.11.2017 12:36, aktual.: 16.11.2017 13:36
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Taylor Wessling Photographic Portrait Prize to prestiżowe współzawodnictwo, przeznaczone dla fotografów portretowych. Ten konkurs koncentruje się wokół pokazywania indywidualnych, spójnych historii różnych bohaterów. Fotografowie z całego świata postanowili spróbować swoich sił. Oto nagrodzone prace.
Konkurs organizowany jest już od 1993 roku. Jest to bardzo uznane współzawodnictwo przez portrecistów z całego świata, a zdobycie w nim wyróżnienia jest ogromnym prestiżem. W tegorocznej edycji Tylor Wessling Photographic Portrait Prize wzięło udział prawie 6000 prac. Konkurs był wyjątkowy ze względu na to, że fotografowie mogli prezentować nie tylko tradycyjne odbitki, ale również prace cyfrowe.
W tym roku fotografowie ubiegali się o nagrodę w wysokości 15 tysięcy funtów oraz możliwość wystawienia swoich prac podczas zbiorowej ekspozycji 59 prac. W jury zasiedli: Nicholas Cullinan, David Campany, Tim Eyles, Sabina Jaskot-Gill, Fiona Shields oraz Gillian Wearing.
Pierwsze miejsce zajął Cesar Dezfuli za portret z serii ”Pasażerowie”. Jego dokument opowiada o ludziach, którzy odważyli się na to, by uciec z krajów przepełnionych przemocą, nienawiścią oraz biedą. Na jego zdjęciu widnieje postać Amadou Sumaila, 16-latka z Mali, który został przeniesiony do obozu dla uchodźców we Włoszech.
Srebrny medal trafił w ręce Abbie Trayler-Smith za portret kobiety z cyklu ”Kobiety na wojnie: Życie po ISIS”. Zdjęcie zostało wykonane przed obozem Hasan Sham w Iraku podczas wykonywania zlecenia dla Oxfam. Właśnie przyjechał transport z ludźmi poszukującymi schronienia od ogarniętego zamieszkami Mosulu. Wtedy powstało to zdjęcie.
Trzecie miejsce oraz John Kobal New York Award zostały przyznane dla fotografki z Finlandii – Maija Tammi. Jej portret nie przedstawia człowieka, a robota o imieniu Erica. Jest to zaawansowane urządzenie, stworzone i zaprogramowane przez japońskiego inżyniera Hiroshiego Ishiguro. Erica potrafi odpowiadać na wiele pytań oraz wyrażać emocje, dzięki dziesiątkom układów pod jej sylikonową skórą. Fotografka tym zdjęciem chciała zadać pytanie: ”Co to znaczy być człowiekiem oraz być żywym”.
Więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie internetowej.