Prezentujemy projekt Marka Lapisa ”Biało-czerwona”. Otwarcie wystawy już jutro!

Prezentujemy projekt Marka Lapisa ”Biało-czerwona”. Otwarcie wystawy już jutro!
Źródło zdjęć: © © [Marek Lapis](https://www.facebook.com/marek.lapis)
Marcin Watemborski

06.11.2017 11:44, aktual.: 06.11.2017 13:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Poznański dokumentalista Marek Lapis przez dziewięć lat realizował swój projekt ”Biało-czerwona”. Wziął na warsztat polskie barwy, by ukazać przemiany, jakie zaszły w kraju. Otwarcie wystawy odbędzie się 7 listopada 2017 roku na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznań o godzinie 11:00.

”Biało-czerwona” to tytuł wieloletniego projektu poznańskiego fotografa Marka Lapisa. W swoim cyklu dotyka tematu barw białej i czerwonej, będących składowymi jednego z najważniejszych symboli narodowych – polskiej flagi. Według dokumentalisty, te kolory nabierają szczególnego znaczenia we współczesności – czasie intensywnych przemian społecznych, politycznych i kulturowych.

Obraz
© © [Marek Lapis](https://www.facebook.com/marek.lapis)

Marek Lapis występuje w roli cichego obserwatora, który stara się uchwycić w ułamku sekundy to, co dla niego najważniejsze – symbolizm oraz zastaną sytuację. Są to chwile codzienne – ważne i mniej ważne, lecz w oczach autora zyskują one na wyrazie, dzięki bardzo jasnemu akcentowaniu kolorystyki i kontekstu.

[b]Miejsce:[/b] Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta Poznań, pl. Kolegiacki 17, Poznań

[b]7. listopada, godz. 11:00[/b] – Oficjalnie otwarcie wystawy z uczestnictwem Prezydenta Miasta[b]7. listopada, godz. 15:30[/b] – Oprowadzanie autorskie[b]11. listopada, godz. 12:30[/b] – Oprowadzanie autorskie z okazji Święta Niepodległości[b]19 listopada, godz. 12:30[/b] – Finisaż wystawy

Ekspozycja będzie dostępna w dniach 6-20 listopada 2017 roku.

[photo position="undefined"]116089[/photo]

Każdy naród ma swoje barwy, które czci. Niekoniecznie wszyscy odnoszą się do nich z szacunkiem, ale znajdują inne formy obnoszenia się nimi. Biel jest symbolem niewinności, czerwień krwi. Te barwy nam towarzyszą każdego dnia. Zadaję pytanie odbiorcy – czy zwracamy na nie uwagę na co dzień? Czy patriotyzm istnieje w narodzie?Ten projekt nie jest o fladze, lecz o poczuciu koloru – jego rozumieniu i interpretacji przez każdego nas. Te barwy przejawiają się wokół nas – trzeba patrzeć i widzieć. Chciałbym odkodować te sytuacje i poddać pod dyskurs, by każdy odbiorca mógł znaleźć odpowiedź na to jak je postrzega.Kolor w fotografii jest agresywny i zaburza percepcję, odciąga od treści zdjęcia. 90 proc. moich zdjęć to obrazy czarno-białe, lecz w ten projekt nie mógłby istnieć bez bieli i czerwieni.
Obraz
© © [Marek Lapis](https://www.facebook.com/marek.lapis)

Dokumentowanie procesów zachodzących zmian jest niezwykle istotne z punktu widzenia społecznego i historycznego, a osadzenie tematu w ramach wyrazu artystycznego dodatkowo wzmaga jego przekaz. Marek Lapis realizował projekt w latach 2009 – 2017. Został w tym wsparty stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego, natomiast samą wystawę dofinansował Urząd Miasta Poznania.

[photo position="undefined"]116086[/photo]

Na wystawie zobaczymy 31 zdjęć w formacie 100 x 150 cm, które w grudniu ruszą w trasę po Polsce, a w roku 2018 zawitają do Stanów Zjednoczonych. Marek Lapis wspomina również, że to dopiero początek. Autor planuje w przyszłym roku wydać album fotograficzny, w którym znajdzie się około 100 zdjęć, gdzie każde z nich będzie zadawało odbiorcy pytanie: "Czym dla ciebie jest kolor?".

Obraz
© © [Marek Lapis](https://www.facebook.com/marek.lapis)
Obraz
© © [Marek Lapis](https://www.facebook.com/marek.lapis)
Obraz
© © [Marek Lapis](https://www.facebook.com/marek.lapis)
Obraz
© © [Marek Lapis](https://www.facebook.com/marek.lapis)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)