Prezentujemy Wam najlepsze zdjęcia na Wessing Photographic Portrait Prize 2015

Prezentujemy Wam najlepsze zdjęcia na Wessing Photographic Portrait Prize 2015

Główna nagroda, czyli 12 000 funtów, trafiła do Davida Stewarta – fotografa pochodzącego z Lancaster w Anglii. Początek jego kariery fotograficznej dotyczył robienia zdjęć zespołom punkowym, w tym legendarnym The Clash oraz The Ramones.
Główna nagroda, czyli 12 000 funtów, trafiła do Davida Stewarta – fotografa pochodzącego z Lancaster w Anglii. Początek jego kariery fotograficznej dotyczył robienia zdjęć zespołom punkowym, w tym legendarnym The Clash oraz The Ramones.
Źródło zdjęć: © I Miejsce © David Stewart "Five Girls 2014" / [www.npg.org.uk](http://www.npg.org.uk/)
Marcin Watemborski
13.11.2015 09:41, aktualizacja: 13.11.2015 10:41

Konkurs fotograficzny Wessing Photographic Portrait Prize został stworzony w 1993 roku. Od tamtego czasu co roku organizuje go firma Taylor Wessing. W tym roku ponad 2 tysiące fotografów z 70 krajów zgłosiło 4929 prac. Poniżej prezentujemy Wam nagrodzone fotografie.

Zwycięska praca przedstawia portret zbiorowy córki fotografa oraz jej koleżanek. Jest odtworzeniem zdjęcia z 2008 roku, które zostało wykonane przed rozpoczęciem przez dziewczęta egzaminów GCSEs.

Stewarta zawsze interesował sposób w jaki ludzie nawiązują i utrzymują relacje. Zamyślenie i atmosfera skupienia podczas przygotowań grupy przyjaciółek zainspirowała Davida do wykonania tego portretu, zwłaszcza, że na co dzień są bardzo zżyte i nie ma między nimi tak ciężkich chwil.
Stewarta zawsze interesował sposób w jaki ludzie nawiązują i utrzymują relacje. Zamyślenie i atmosfera skupienia podczas przygotowań grupy przyjaciółek zainspirowała Davida do wykonania tego portretu, zwłaszcza, że na co dzień są bardzo zżyte i nie ma między nimi tak ciężkich chwil.© © David Stewart "Five Girls 2008" / [www.npg.org.uk](http://www.npg.org.uk/)
II nagroda trafiła do Anousha Abrara – szwajcarskiego fotografa irańskiego pochodzenia. Abrar ukończył studia fotograficzne na Akademii Sztuk Pięknych w Lausanne w 2005 roku. Jego prace były wystawiane w muzeach i galeriach na całym świecie.
II nagroda trafiła do Anousha Abrara – szwajcarskiego fotografa irańskiego pochodzenia. Abrar ukończył studia fotograficzne na Akademii Sztuk Pięknych w Lausanne w 2005 roku. Jego prace były wystawiane w muzeach i galeriach na całym świecie.© II Miejsce © Anoush Abrar "Hector" / [www.npg.org.uk](http://www.npg.org.uk/)

Zaprezentowane przez fotografa zdjęcie przedstawia akt portretowy przedstawiający małego chłopca, przypominającego putto. Praca została zainspirowana dziełem Caravaggia pod tytułem „Śpiący Amor” z 1608 roku. Portret Hectora zainspirował Abrara do kontynuowania cyklu pod nazwą „Cherubs”.

Zdobywcą III miejsca w konkursie Wessing Photographic Portrait Prize 2015 jest Peter Zalewski za portret zatytułowany „Nyaueth”.  Fotogtal urodził się w Detroit (USA). W późnych latach 80. przeniósł się do Londynu, gdzie studiował projektowanie graficzne na tamtejszej Politechnice. Zafascynowany wielkomiejskim życiem stolicy Wielkiej Brytanii Zalewski zaczął fotografować mieszkańców miasta.
Zdobywcą III miejsca w konkursie Wessing Photographic Portrait Prize 2015 jest Peter Zalewski za portret zatytułowany „Nyaueth”. Fotogtal urodził się w Detroit (USA). W późnych latach 80. przeniósł się do Londynu, gdzie studiował projektowanie graficzne na tamtejszej Politechnice. Zafascynowany wielkomiejskim życiem stolicy Wielkiej Brytanii Zalewski zaczął fotografować mieszkańców miasta.© III Miejsce © Peter Zalewski "Nyaueth" / [www.npg.org.uk](http://www.npg.org.uk/)

Nagrodzona fotografia zostałą zrobiona w okolicach Oxfordu i jest częścią serii „Beautiful Strangers”. Cenem projektu jest ukazanie tradycyjnego piękna w serii spontanicznych i mocnych ulicznych portretów, które Zalewski wykonuje zwracającym jego uwagę przechodniom.

Czwarte miejsce trafiło do Ivora Pricketta, fotografa dokumentalnego, który tworzy swoje osobiste projekty podczas realizacji zleceń dla międzynarodowych klientów. Fotograf mieszkał Środkowym Wschodzi oraz w Turcji przez blisko 5 lat.  Obecnie mieszka w Londynie.
Czwarte miejsce trafiło do Ivora Pricketta, fotografa dokumentalnego, który tworzy swoje osobiste projekty podczas realizacji zleceń dla międzynarodowych klientów. Fotograf mieszkał Środkowym Wschodzi oraz w Turcji przez blisko 5 lat. Obecnie mieszka w Londynie.© IV Miejsce © Ivor Prickett "Amira and her children" / [www.npg.org.uk](http://www.npg.org.uk/)

Wyróżnione zdjęcie powstało we wrześniu 2014 roku podczas wykonywania zlecenia dla UNHCR w północnym Iraku. Bohaterka fotografii wraz ze swoimi dziećmi przebywały w obozie Baharka. Prickett spędził z Amirą i jej rodziną wiele godzin rozmawiając o sytuacji w ich kraju. Po jakimś czasie kobieta oswoiła się z obecnością fotografa i opowiedziała mu historię, przez którą przeszła wraz ze swoimi bliskimi, co skłoniło fotoreportera do uwiecznienia jej na portrecie.

Červeňová jest słowacką fotografką obecnie zamieszkującą Londyn. Studiowała fotografię na Uniwersytecie Middlesex. Jej obecna praca koncentruje się wokół portretu i fotografii artystycznej. Zdjęcie, które zdobyło nagrodę Johna Kobala, przedstawia przyjaciółkę fotografki i powstało w przeddzień wesela, które odbyło się w Holandii.
Červeňová jest słowacką fotografką obecnie zamieszkującą Londyn. Studiowała fotografię na Uniwersytecie Middlesex. Jej obecna praca koncentruje się wokół portretu i fotografii artystycznej. Zdjęcie, które zdobyło nagrodę Johna Kobala, przedstawia przyjaciółkę fotografki i powstało w przeddzień wesela, które odbyło się w Holandii.© John Kobal New Work Award © Tereza Červeňová "Yngvild" / [www.npg.org.uk](http://www.npg.org.uk/)

„The John Kobal New Work Award” jest nagrodą przeznaczoną dla fotografów, którzy nie ukończyli 30 lat. Zwycięski fotograf otrzymuje 5000 funtów. Za wyłonienie laureata odpowiedzialny jest Simon Crocker – prezes Fundacji Johna Kobala.

Poniżej prezentujemy Wam również kilka prac z poprzednich edycji konkursu.

Obraz
© © Jordi Ruiz Cirera "Margarita Teichroeb" / [www.npg.org.uk](http://www.npg.org.uk/)
Obraz
© © David Chancellor "Huntress with Buck" / [www.npg.org.uk](http://www.npg.org.uk/)
Obraz
© © Paul Floyd Blake "Rosie Bancroft" / [www.npg.org.uk](http://www.npg.org.uk/)
Obraz
© © Jooney Woodward "Harriet and Gentleman Jack" / [www.npg.org.uk](http://www.npg.org.uk/)
Obraz
© © Spencer Murphy "Katie Walsh" / [www.npg.org.uk](http://www.npg.org.uk/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)