"Prezydentura w obiektywie". 5 lat pracy 5 fotografów w jednej książce

"Prezydentura w obiektywie". 5 lat pracy 5 fotografów w jednej książce
Piotr Kała

17.07.2015 06:44, aktual.: 26.07.2022 19:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fotografowie Kancelarii Prezydenta RP, z Wojciechem Grzędzińskim na czele, podsumowują 5 lat swojej pracy.

Z około jednego miliona zdjęć wykonanych w tym czasie, wybrano "zaledwie" 186 najlepszych zdjęć, których autorami są: Wojciech Grzędziński, Eliza Radzikowska-Białobrzewska, Łukasz Kamiński, Wojciech Olkuśnik i Piotr Molęcki.

Ich zadaniem było dokumentowanie wszystkich wydarzeń Kancelarii Prezydenta RP z udziałem głowy państwa, Pierwszej Damy oraz Szefa Kancelarii, jego zastępców, ministrów i doradców.

Obraz

Wojciech Grzędziński, szef fotografów:

"Schowaliśmy lampy błyskowe. Zdjęcia mają być naturalne, mało zmodyfikowane, stąd światło sztuczne zostało wyeliminowane. Nie ustawiamy sytuacji. Fotograf jest obserwatorem nieuczestniczącym w wydarzeniu. Stąd technika fotografowania: raczej z bliska niż z daleka. Staramy się korzystać z tego co przynosi nam światło zastane, szukamy elementów które budują atmosferę miejsca, sytuacji, co się składa na dane wydarzenie z udziałem Prezydenta"

Obraz

Wojciech Olkuśnik o początkach pracy w Kancelarii:

"Była sytuacja kiedy chciałem zrobić zdjęcie, na którym znalazłby się lecący samolot i Prezydent. Żeby takie zdjęcie zrobić musiałem stanąć 30 cm od niego. Dopytywałem się wszystkich, każdego ‘BOR’-owika czy mogę tak blisko stanąć. A oni mi odpowiadali: ‘ty sobie stawaj gdzie chcesz, bo ty możesz stawać gdzie chcesz.’ To było dla mnie takie nowe. Pracując wcześniej w mediach wiedziałem, że mogę stanąć w bezpiecznej odległości od Prezydenta określanej przez BOR na jakieś 5-10 metrów, ale nie 30 cm!"

Obraz

Łukasz Kamiński:

"Fotografujemy jeszcze takie wydarzenia jak dni otwarte pałacu prezydenckiego, noc muzeów, itd. Są dni gdy robimy zdjęcia w pałacu, są też wyjazdy: wstawanie w nocy, przejazdy, przeloty, delegacje 2-3 dniowe, najdłuższa trwała 7 dni."

Obraz

Piotr Molęcki:

"Kiedy robi się dokument o jakiejś postaci, to nie ma miejsca na fotografię kreacyjną, to znaczy można zadziałać jakimiś technicznymi środkami wyrazu, w tym sensie, że można wybrać perspektywę, ogniskową, parametry ekspozycji, które tak czy inaczej przedstawią daną sytuację. Staram się de facto nie mieć wpływu, chyba, że mamy sytuację wyjątkową i pada pytanie: ‘to może zróbmy sobie pamiątkowe zdjęcie, panie Piotrze, to gdzie pan proponuje byśmy stanęli?’"

Obraz

Eliza Radzikowska-Białobrzeska, w Kancelarii od 1997 roku:

"Tak naprawdę wszystko się zmieniło w tym czasie. Świat był inny, fotografia się zmieniła, spojrzenie się zmieniło, inspiracje też. Inaczej się fotografowało."

Obraz

"Prezydentura w Obiektywie"

Oprawa twarda, 160 stron, 186 zdjęć.

Autorzy zdjęć: Wojciech Grzędziński, Eliza Radzikowska-Białobrzewska, Łukasz Kamiński, Wojciech Olkuśnik Piotr Molęcki, Maciej Chojnowski.

Fotoedytor: Joanna Kinowska

Projekt graficzny: Poważne Studio

Redaktor prowadzący: Edyta Banaszkiewicz

Wydawca: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Warszawa 2015

Specjalne podziękowania: Chris Niedenthal, Tomek Sikora, Monika Szewczyk-Wittek

Obraz

Do 2 sierpnia 2015 roku można oglądać wystawę zdjęć towarzyszącą wydawnictwu w Służewskim Dom Kultury w Warszawie, ul. Bacha 15, sala widowiskowa.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)