Empik przyznaje się do poważnych błędów w swoim konkursie fotograficznym

Empik przyznaje się do poważnych błędów w swoim konkursie fotograficznym

Afera w konkursie Empiku
Afera w konkursie Empiku
Piotr Dopart
12.07.2011 13:00, aktualizacja: 01.08.2022 14:35

Sieć Empik wystosowała oficjalne oświadczenie w sprawie wyników Konkursu Fotograficznego Empiku 2011. Informuje w nim, że ze względu na liczne naruszenia regulaminu ogłoszone wczoraj wyniki rywalizacji zostały unieważnione, a prace zostaną ocenione ponownie.

Wykopać profesjonalistów

Sprawa trafiła błyskawicznie na Wykop, gdzie jeden z czytelników umieścił artykuł na ten temat, wskazując też listę zwycięzców oraz linki do stron powiązanych z twórczością nagrodzonych fotografów. I tak zwyciężczynią konkursu była Monika Seyfried, drugie miejsce otrzymał Dawid Klepadło, a trzecie Wiktor Franko. Nagroda specjalna GRAND PRIX Akademii Fotografii powędrowała w ręce Weroniki Twardowskiej.

Użytkownik pikornecki pisze:

Przyznajemy się do błędu

Oto pełna treść oświadczenia:

W trakcie wyłaniania zwycięzców organizatorzy konkursu odgórnie zawierzyli jego uczestnikom, przyjmując, że każdy z nich będzie stosował się do podanych w regulaminie wytycznych w kwestii pozostawania m.in. fotografem-amatorem.

Okazało się, że zwycięzcy (a także część pozostałych uczestników konkursu) to profesjonaliści, utrzymujący się m.in. z działalności fotograficznej i posiadający profesjonalny dorobek fotograficzny.

Regulamin konkursu mówi, iż uczestnikiem może być tylko osoba, która nie zajmuje się profesjonalnie fotografiką, w szczególności nie prowadzi działalności gospodarczej związanej ze świadczeniem usług fotograficznych i/lub nie świadczy ww. usług na dowolnej podstawie prawnej oraz nie posiada wyższego wykształcenia w zakresie fotografiki.

W związku z tym organizator podjął decyzję o anulowaniu aktualnych wyników. Jeszcze raz przejrzy i sprawdzi wszystkie zgłoszenia, po czym dokona ponownego wyboru zwycięzców. Wszystkich uczestników bardzo przepraszamy za problemy związane z ogłoszeniem niniejszych wyników. Tym samym prosimy o cierpliwość – ostateczne wyniki zostaną opublikowane już w najbliższych dniach.

W razie pytań bądź wątpliwości, prosimy o przesłanie e-maila na adres konkurs@empik.com.

W dyskusji w komentarzach na facebookowym profilu empik.com organizator podaje co konkretnie ma na myśli pisząc o czerpaniu zysków i wykształceniu. Oficjalna interpretacja jest taka, że uczestnik konkursu nie może czerpać dochodów ani z prowadzenia fotograficznej działalności gospodarczej, ani na umowę zlecenie/dzieło.

Kto jest profesjonalistą, a kto amatorem?

Decyzja Empiku, choć zdecydowanie słuszna, może jednak budzić poważne wątpliwości jeśli chodzi o możliwość realizacji. Pierwsza z nich, to praktyczna niemożność wyegzekwowania zapisu o wykształceniu - ze względu na obostrzenia z GIODO wątpliwe jest, aby organizator był w stanie sprawdzić czy ktoś nie zataił posiadania stosownego dokumentu.

Problemem mogą być także osoby czerpiące z fotografii nieopodatkowane zyski; działanie w obrębie szarej strefy automatycznie wyłącza możliwość dyskwalifikacji nawet osób, które działają w branży od wielu lat.

Ostatnim zastrzeżeniem do treści oświadczenia jest zastosowanie sformułowania "fotografika", które nie jest w stu procentach równoznaczne z "fotografią". Jeśli Empik nie podejdzie do tej sprawy ostrożnie i z rozmysłem, może się okazać, że zafundują sobie i uczestnikom konkursu wiele tygodni napięć, wątpliwości i pretensji.

Zdjęcia można było zgłaszać od 4 maja do 28 czerwca. Wczoraj, 11 lipca Jury podało nazwiska zwycięzców konkursu, jednak w chwili pisania tego artykułu nie znajdziemy tam żadnych nazwisk.

Jest o co walczyć

Nagrody są konkretne:

I miejsce – aparat Kodak Easyshare Max; roczne Warsztaty Fotografii Mody w Akademii Foto­grafii; roczna prenumerata miesięcznika FOTO

II miejsce – aparat Kodak Easyshare M583; roczne Warsztaty Fotografii Reklamowej w Akademii Fotografii; półroczna prenumera­ta miesięcznika FOTO

III miejsce – aparat Kodak Easyshare Touch; roczne Warsztaty Fotoreportażu w Akade­mii Fotografii; półroczna prenumerata mie­sięcznika FOTO

Warto też wspomnieć, że w Jury konkursu zasiadają wyśmienici, uznani fotografowie: Tomek SikoraSzymon Szcześniak oraz Adam Pańczuk. Niesmak wokół konkursu może niestety również niekorzystnie odbić się na nich.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)