Empik przyznaje się do poważnych błędów w swoim konkursie fotograficznym
Sieć Empik wystosowała oficjalne oświadczenie w sprawie wyników Konkursu Fotograficznego Empiku 2011. Informuje w nim, że ze względu na liczne naruszenia regulaminu ogłoszone wczoraj wyniki rywalizacji zostały unieważnione, a prace zostaną ocenione ponownie.
Wykopać profesjonalistów
Sprawa trafiła błyskawicznie na Wykop, gdzie jeden z czytelników umieścił artykuł na ten temat, wskazując też listę zwycięzców oraz linki do stron powiązanych z twórczością nagrodzonych fotografów. I tak zwyciężczynią konkursu była Monika Seyfried, drugie miejsce otrzymał Dawid Klepadło, a trzecie Wiktor Franko. Nagroda specjalna GRAND PRIX Akademii Fotografii powędrowała w ręce Weroniki Twardowskiej.
Użytkownik pikornecki pisze:
Przyznajemy się do błędu
Oto pełna treść oświadczenia:
Okazało się, że zwycięzcy (a także część pozostałych uczestników konkursu) to profesjonaliści, utrzymujący się m.in. z działalności fotograficznej i posiadający profesjonalny dorobek fotograficzny.
Regulamin konkursu mówi, iż uczestnikiem może być tylko osoba, która nie zajmuje się profesjonalnie fotografiką, w szczególności nie prowadzi działalności gospodarczej związanej ze świadczeniem usług fotograficznych i/lub nie świadczy ww. usług na dowolnej podstawie prawnej oraz nie posiada wyższego wykształcenia w zakresie fotografiki.
W związku z tym organizator podjął decyzję o anulowaniu aktualnych wyników. Jeszcze raz przejrzy i sprawdzi wszystkie zgłoszenia, po czym dokona ponownego wyboru zwycięzców. Wszystkich uczestników bardzo przepraszamy za problemy związane z ogłoszeniem niniejszych wyników. Tym samym prosimy o cierpliwość – ostateczne wyniki zostaną opublikowane już w najbliższych dniach.
W razie pytań bądź wątpliwości, prosimy o przesłanie e-maila na adres konkurs@empik.com.
W dyskusji w komentarzach na facebookowym profilu empik.com organizator podaje co konkretnie ma na myśli pisząc o czerpaniu zysków i wykształceniu. Oficjalna interpretacja jest taka, że uczestnik konkursu nie może czerpać dochodów ani z prowadzenia fotograficznej działalności gospodarczej, ani na umowę zlecenie/dzieło.
Kto jest profesjonalistą, a kto amatorem?
Decyzja Empiku, choć zdecydowanie słuszna, może jednak budzić poważne wątpliwości jeśli chodzi o możliwość realizacji. Pierwsza z nich, to praktyczna niemożność wyegzekwowania zapisu o wykształceniu - ze względu na obostrzenia z GIODO wątpliwe jest, aby organizator był w stanie sprawdzić czy ktoś nie zataił posiadania stosownego dokumentu.
Problemem mogą być także osoby czerpiące z fotografii nieopodatkowane zyski; działanie w obrębie szarej strefy automatycznie wyłącza możliwość dyskwalifikacji nawet osób, które działają w branży od wielu lat.
Ostatnim zastrzeżeniem do treści oświadczenia jest zastosowanie sformułowania "fotografika", które nie jest w stu procentach równoznaczne z "fotografią". Jeśli Empik nie podejdzie do tej sprawy ostrożnie i z rozmysłem, może się okazać, że zafundują sobie i uczestnikom konkursu wiele tygodni napięć, wątpliwości i pretensji.
Zdjęcia można było zgłaszać od 4 maja do 28 czerwca. Wczoraj, 11 lipca Jury podało nazwiska zwycięzców konkursu, jednak w chwili pisania tego artykułu nie znajdziemy tam żadnych nazwisk.
Jest o co walczyć
Nagrody są konkretne:
I miejsce – aparat Kodak Easyshare Max; roczne Warsztaty Fotografii Mody w Akademii Fotografii; roczna prenumerata miesięcznika FOTO
II miejsce – aparat Kodak Easyshare M583; roczne Warsztaty Fotografii Reklamowej w Akademii Fotografii; półroczna prenumerata miesięcznika FOTO
III miejsce – aparat Kodak Easyshare Touch; roczne Warsztaty Fotoreportażu w Akademii Fotografii; półroczna prenumerata miesięcznika FOTO
Warto też wspomnieć, że w Jury konkursu zasiadają wyśmienici, uznani fotografowie: Tomek Sikora, Szymon Szcześniak oraz Adam Pańczuk. Niesmak wokół konkursu może niestety również niekorzystnie odbić się na nich.
Źródło: empik.com na Facebooku