Project Ara, czyli przyszłość fotografowania smartfonami

Project Ara, czyli przyszłość fotografowania smartfonami

Project Ara, czyli przyszłość fotografowania smartfonami
Źródło zdjęć: © © Project Ara / [YouTube](https://www.youtube.com/watch?v=aWW5mQadZAY&feature=youtu.be)
Marcin Watemborski
25.05.2016 10:19, aktualizacja: 25.05.2016 12:27

Google w przeciągu ostatnich kilku kwartałów znacząco zainteresowało się tematem fotografii, zwłaszcza mobilnej. Pojawiły się nowe aplikacje, inne zostały zepchnięte na margines, lecz tym razem stoimy przed wprowadzeniem czegoś dużego. Project Ara może zmienić podejście do fotografii mobilnej i mieć istotny wpływ na jej rozwój.

Koncepcja telefonu modułowego nie jest niczym nowym, lecz póki co na rynku nie pojawił się żaden z nich. Firma Google stwierdziła, że czas to zmienić. Podczas konferencji Google I/O zrobiło się niemałe zamieszanie, kiedy Rafa Camargo, przedstawiciel firmy, wypowiedział słowa „Okej Google, odinstaluj aparat”, a przed nim leżał pokaźnych rozmiarów, kolorowy smartfon. Nagle moduł zawierający soczewkę wyskoczył z czarnej płytki.

Nowy produkt, którego prototyp został przedstawiony rok temu, nazywa się Project Ara i jest koncepcją modułowego smartfona, na którego pojawienie się czekały setki ludzi. Według informacji Google – do modułu aparatu zostanie przyłożona ogromna waga. Obecnie firma pracuje nad ulepszeniem technologii mocowania poszczególnych elementów na płytce montażowej i zapewnieniem pełnej funkcjonalności wysokiej klasy smartfona.

Dzięki modułowej budowie całego telefonu będziecie mogli wymieniać poszczególne peryferia, a nawet zamontować kilka tego samego rodzaju – na przykład aparaty o różnej ogniskowej, albo dwa o takiej samej, by może w przyszłości robić zdjęcia stereoskopowe!

Ara: What’s next

Stworzenie takiego sprzętu jest świetną okazją dla innych firm na popisanie się swoją technologią. Wyobraźcie sobie aparat z optyką Leiki albo Zeissa połączony z matrycą Eizo, procesorem Intela, i być może malutkim dyskiem SSD innej firmy? Oczywiście to marzenie, ale może niedługo faktycznie zobaczymy w sklepach telefon, który będziemy mogli dowolnie spersonalizować. Na pewno za tymi możliwościami również będzie stała konkretna cena.

Obraz
© © Project Ara / [YouTube](https://www.youtube.com/watch?v=aWW5mQadZAY&feature=youtu.be)

Szczerze mówiąc nie mogę doczekać się wprowadzenia tej technologii. W końcu wszyscy użytkownicy przestaną być ograniczani przez producentów smartofnów. Z drugiej strony podejrzewam, że wielu z nich przeciwstawi się ideo Project Ara, ponieważ może to poważnie zaszkodzić rynkowi smartfonów klasy premium.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)