Przebudzenie uśpionej seksualności i proste przyjemności państwa Whitesnow
08.07.2014 12:04, aktual.: 26.07.2022 19:53
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jakby nierealne i plastikowe. Dosyć dziwne, ale na pewno interesujące. Kolorystycznie niezwykłe, a i ideowo ciekawe – takie są dzieła Sonii i Marka Whitesnow.
Nierealne zdjęcia państwa Whitesnow są połączeniem fotografii i obróbki cyfrowej. Seria Simple Joy opowiada o dziecięcym przywiązaniu do małych, prostych radości. Każde dziecko i nastolatek celebruje swoje cenne, dla niego, rytuały. Czy są to lody w parku, „wychowanie” lalki, czy cukierek od babci. Ale jednocześnie, każdy z nich chciałby móc zajrzeć w te niezwykle tajemnicze, drobne atrakcje jakich zaznają dorośli. Cała idea serii opiera się na przebudzeniu uśpionej seksualności. O tym, co się dzieje z nastolatkiem w tym czasie i jak bardzo jest ciekaw samego siebie.
Obrazy Sonii i Marka oprawiane są z wykorzystaniem opatentowanej technologii Diasec. Jest to technologia, która pozwala na wyjątkowe wydobycie kolorów i głębi z obrazu lub fotografii. Za pomocą specjalnego żelu, fotografia jest przyklejana obrazem do tafli szkła akrylowego. Zespolona z tym materiałem „na amen” i wzmocniona od tyłu płytą kompozytową, staje się odporna na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV i inne czynniki szkodliwe dla dzieła. Andreas Gursky oprawił w ten sposób swoją fotografie „99 Cent II Diptychon" która jest naprawdopodobniej najdroższą fotografią świata – w 2007 roku została sprzedana na aukcji za prawie 3,5 miliona dolarów.