Prototyp rzadkiego rosyjskiego zestawu snajperskiego sprzedany. Pochodzi z 1943 roku

Prototyp rzadkiego rosyjskiego zestawu snajperskiego sprzedany. Pochodzi z 1943 roku

Prototyp rzadkiego rosyjskiego zestawu snajperskiego sprzedany. Pochodzi z 1943 roku
Marcin Watemborski
21.06.2021 07:41, aktualizacja: 21.06.2021 09:41

Podczas II wojny światowej ten projekt był ściśle tajny. Zestaw snajperski GOI FS-3 wygląda jak fotograficzna broń do zadań specjalnych. Miał on umożliwić fotografowanie bardzo odległych obiektów w wygodny sposób. Prototyp właśnie został sprzedany na aukcji.

Zakłady optyczne GOI odpowiadały w ZSRR za prace nad nowymi technologicznymi rozwiązaniami. To właśnie tam powstał legendarny obiektyw Helios 44-2, sprzedawany z popularnymi w Polsce tradycyjnymi lustrzankami jednoobiektywowymi Zenit. W zakładach GOI został opracowany również zestaw snajperski do fotografowania teleobiektywami.

Zestawy snajperskie są rzadkością w ogóle, a już tym bardziej prototyp. O ile w Polsce czasem zdarzy się, że ktoś wystawi takowy na sprzedaż, tak na zachodzie Europy i w USA jest to rzecz absolutnie egzotyczna. Podczas aukcji fotograficznej Leitz Photographica Auction pojawił się rzeczony prototyp FS-3 z 1943 roku.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/7]

GOI FS-3 to zestaw do fotografowania odległych obiektów składający się z obiektywu o ogniskowej 600 mm i maksymalnym otworze przysłony f/4.5. Po drugiej stronie potężnego układu optycznego był zamocowany klasyczny aparat dalmierzowy FED z adapterem układu lustrzanego, czyli dalmierz przerobiony na lustrzankę.

Całość była przytwierdzona do specyficznego stelażu, który był wyposażony spust migawki wyglądający jak spust broni palnej. Dzięki uchwytowi, konstrukcja pozwalała na wygodne robienie zdjęć teleobiektywem w trudnych warunkach, gdzie nie było możliwości rozłożenia statywu. Trzeba pamiętać, że w tamtych czasach nie było systemów stabilizacji optycznej w obiektywach, ani aparatach.

Jedyne historyczne zdjęcie przedstawiajace prototyp GOI FS-3 w użyciu.
Jedyne historyczne zdjęcie przedstawiajace prototyp GOI FS-3 w użyciu.

Istnieje tylko jedno historyczne zdjęcie, które pokazuje wspomniany zestaw w użyciu. Pochodzi ono z testów polowych, które odbywały się m.in. na okrętach ZSRR pływających po Morzu Bałtyckim w trakcie II wojny światowej. Prototyp GOI FS-3 został sprzedane na aukcji LPA za kwotę 144 000 euro, czyli prawie 650 000 złotych.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)