Prowokator: Helmut Newton

Prowokator: Helmut Newton

Kepifil
14.03.2008 19:17, aktualizacja: 02.08.2022 11:19

Jeśli ktoś szokował i wzbudzał kontrowersje w świecie mody to po kilku znanych projektantach, wychudzonych modelkach on-niemiecki fotograf Helmut Newton. Urodził się w 1920 zmarł 4 lata temu, w wypadku samochodowym. Pracował dla Straits Times, Playboy?a oraz Voug?a.

Od lat pięćdziesiątych skoncentrował się na fotografowaniu mody, co dało mu nieśmiertelność. Stał się symbolem fotografa ludzkich a dokładniej kobiecych ciał, zrewolucjonizował na nie spojrzenie. Był jednym z nielicznych, których dopuściły do siebie gwiazdy filmu i tzw. ludzie show-biznesu.

Od dziecka nie rozstawał się z aparatem. Mówi się i czyta na jego temat przeróżne opinie: narcyz, chimeryczny, ekshibicjonista, ale nie odmawia się jednego: obdarzony niesamowitą intuicją artystyczną.

Poza tym Helmut skandalista nie stronił od wszelakich uciech, czego upust dawał w swych pracach, jego fotografie kobiet często ocierają się o masochizm, fetyszyzm, a nawet przemoc.

Co do zdjęć modowych, ich narodziny przypadają na lata dwudzieste XX wieku, kiedy to nastąpiła ofensywa mody i zainteresowania nią kobiet jako konsumentek. Znalazła ona sobie w fotografii wielkiego sprzymierzeńca, można było uaktualniać tendencje, pokazywać i utrwalać to, co było w niej bieżącego. Tu przed Newtonen pojawiło się już kilku wybitnych fotografików, ale o nich innym razem.

Natomiast twórczość Newtona można podzielić tak naprawdę na trzy kategorie: akty, portrety i modę. Jednak nie dość, że uzupełniają się one nawzajem to i wpisują w siebie, bo akt może być portretem a przy okazji prezentować modny kapelusz czy też inną część garderoby. O zdjęciach ciężko mówić lepiej na nie po prostu patrzeć, być może w waszym mieście jest wystawa wspomnianego prowokatora, a jeżeli nie?cóż pozostają nam albumy i książki o nim z jego zdjęciami w roli głównej.

Warto zajrzeć:

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)