Przedziwna przezroczysta kałamarnica. Naukowcy odnaleźli ją i nagrali

Biolodzy morscy ze statku Okeanos Explorer zarejestrowali bardzo interesujący film, który pokazuje bardzo charakterystyczne zwierzę. Przezroczysta kałamarnica z bliska wygląda bardzo dziwnie.

Przezroczysta kałamarnica dostrzeżona w wodach Alaski.
Przezroczysta kałamarnica dostrzeżona w wodach Alaski.
Źródło zdjęć: © YouTube | NOAA
Marcin Watemborski

Badacze oceanów z amerykańskiej organizacji rządowej NOAA przemierzali okolicy wysp Semidi na Alasce. To, co przykuło ich spojrzenia, to charakterystyczne zwierzęta. Mimo tego, że przezroczyste kałamarnice nie są aż tak rzadkie, to każdorazowy ich widok wprawia w osłupienie. Te mięczaki są bardzo nietypowe.

Przezroczyste kałamarnice występują na głębokości 200-1000 m p.p.m. Do tamtych regionów oceanów nie dociera już światło, więc na tle bezkresnej czerni wody łatwiej się zamaskować będąc przezroczystym, niźli przyjmując kolory okolicznych skał, które trudno zlokalizować. To właśnie jest ogromną przewagą wspomnianych zwierząt.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić hulajnogę elektryczną Sharp KS4-CEU?

Te zimnolubne mięczaki wyglądają bardzo dziwnie. Przez ich ciała można spojrzeć na wylot, a co więcej – widać ich organy wewnętrzne i to bardzo dobrze. Ten czerwony element na środku zwierzęcia to układ trawienny kałamarnicy, zaś dwa białe organy przypominające fragment mandarynki to skrzela. Pod oczami znajdują się pory wytwarzające światło.

Badanie wód Alaski trwa od maja 2023 r. i zakończy się dopiero w październiki tego samego roku. To już trzecia z czterech zaplanowanych ekspedycji, których głównym celem jest zbadanie i zrozumienie regionu najbardziej wysuniętego na północ stanu USA. Co ciekawe, do badania wód naukowcy wykorzystują pojazdy bezzałogowe, które mogą pływać na głębokości głębszej niż 200 m.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)