Przedziwne zjawisko nad Poznaniem. Przed burzą było widać je dokładnie

Przedziwne zjawisko nad Poznaniem. Przed burzą było widać je dokładnie

Lej kondensacyjny nad Poznaniem wyglądał przerażająco.
Lej kondensacyjny nad Poznaniem wyglądał przerażająco.
Źródło zdjęć: © Facebook | epoznan.pl
Marcin Watemborski
06.07.2023 11:47, aktualizacja: 06.07.2023 14:46

Przez całą Polskę zaczynają przelewać się fale upałów przeplatane z burzami. Właśnie dlatego na niebie możemy obserwować różne zjawiska pogodowe. Jednym z nich jest powstawanie leja kondensacyjnego, co mogli zobaczyć na własne oczy mieszkańcy Poznania.

5 lipca 2023 r. nad Poznaniem przeszła burza. Tuż przed ogromną ulewą na niebie było widać chmury układające się w stożkowaty kształt, skierowany do ziemi. W filmach tak właśnie wygląda zawiązywanie się trąb powietrznych. W rzeczywistości leje kondensacyjne mogą zwiastować powstanie tornada, lecz na szczęście Poznaniacy nie mieli się czego bać, bo w Polsce to zjawisko nie występuje w tak niszczycielskiej formie, jak np. w USa.

Zjawisko powstawania leja kondensacyjnego doskonale pokazuje film nagrany przez Nocne Niebo oraz zdjęcia z Facebooka portalu epoznan.pl. Widać tam, jak nad budynkami rozciągają się charakterystyczne chmury, które się niejako skręcają. Widok jest naprawdę interesujący, tym bardziej że w Polsce rzadko można doświadczyć takiego zjawiska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Leje kondensacyjne tworzą się przez różnicę ciśnienia między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz wiru. Powstająca w ten sposób chmura ma charakterystyczny wygląd. Kształt leja (odwróconego stożka) jest bardzo interesujący, lecz nie zwiastuje nic dobrego. O ile w przeszłości leje kondensacyjne nie występowały w Polsce prawie w ogóle, tak teraz jest to częstsze.

Powstawanie lejów na polskim niebie świadczy o zmianach klimatycznych. Podobnie jest z gwałtownymi i częstszymi burzami. Przez zachodnią Polskę przechodzi ostatnio fala znacznych oparów i krótkotrwałych, bardzo intensywnych burz, w wyniku których niszczone są drzewa czy elementy infrastruktury miejskiej. Zwrotnikowe masy powietrza, które docierają nad Polskę częściej niż kiedyś, sprawiają, że burze występują znacznie częściej.

W efekcie zmian klimatycznych i napływania ogromnych mas wilgotnego powietrza najbliższe lata mogą być obfite w burze i deszcze, a nawet trąby powietrzne. Niewykluczone, że w przeciągu najbliższego dziesięciolecia zwiększy się ilość występujących podtopień i powodzi, jak też w drugą stronę – znacznych susz.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)