Przedziwny i "bardzo ludzki" portret małpy wygrał konkurs fotograficzny. Inne prace również zachwycają
Za nami rozwiązanie konkursu fotograficznego Black and White Photo Awards 2023. W tegorocznej edycji było mnóstwo genialnych kadrów, które są prawdziwą gratką dla każdego miłośnika czarnobieli. Zobaczymy tu nie tylko kontrastowe i gładkie tony, ale interesujące tematy zdjęć. Grand Prix zdobyło nasze serce od razu.
Konkurs fotograficzny Black and White Photo Awards jest kierowany do fotografów operujących czernią i bielą. Nie spotkamy się tu z fotografiami pełnobarwnymi. W tegorocznej edycji współzawodnictwa wzięło udział prawie 1700 fotografów z 92 krajów. Łącznie zgłosili ok. 3 tys. zdjęć w kategoriach: Architektura, Ulica, Portret, Fauna i flora oraz Krajobraz.
Pierwsza nagroda w całym konkursie nas urzekła. Jest to portret małpy z podrodziny koczkodanów. Mowa o dżeladzie brunatnej (łac. Theropithecus gelada). To specyficzne zwierzę występuje w Etiopii i zostało opisane już w 1835 r. Jest to jedyny przedstawiciel rodzaju dżelada i wymaga dalszych badań. Oficjalnie są dwa podgatunki, a potencjalny trzeci jeszcze nie został formalnie opisany.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Autorem portretu jest Patrice Quillards z Froberville we Francji. Zdjęcie zatytułowane "Moje prawo autorskie" (ang. "My Copyright") prezentuje bezpośrednie i mocne spojrzenie dżelady prosto w obiektyw. Nic dziwnego, że kadr od razu został dostrzeżony prze` jury. Jego gładkie tony oraz ładunek emocjonalny, który niesie, sprawiają, że jest to naprawdę doskonała fotografia.
Nagrodę specjalną za kreatywność otrzymała Agnes Dudas. Zwycięzcami poszczególnych kategorii zostali: Gareth Jones (Architektura), Joy Saha (Ulica), Michael Potts (Portret), Arturo de Frias Marques (Fauna i flora) oraz Edoardo Frenquelli (Krajobraz). Wszystkie zdjęcia po prostu zapierają dech w piersi. Ten konkurs pokazuje, że kondycja światowej fotografii jest naprawdę dobra. Żałujemy jedynie, że tym razem wśród zwycięzców nie znalazło się żadne polskie nazwisko.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii