Przejrzeć propagandę. Fotograf w Korei Północnej

Przejrzeć propagandę. Fotograf w Korei Północnej

Przejrzeć propagandę. Fotograf w Korei Północnej
Olga Drenda
22.01.2013 08:00, aktualizacja: 26.07.2022 20:20

Niewielu zagranicznym fotografom udało się przywieźć zdjęcia z Korei Północnej. Ci, którzy odwiedzili jeden z najbardziej niedostępnych krajów świata, dokonali trudnej sztuki – fotografując tylko to, na co zezwala reżimowa władza, pokazali coś jeszcze.

Fotograf z zagranicy przyjeżdża do Korei Północnej najczęściej jako turysta: to pozwala na większą swobodę. Mimo to nie odstępują go na krok oficjalni rządowi przewodnicy, którzy pilnują, aby nie przemknął się żaden niepożądany obraz. Wolno fotografować tylko to, na co pozwala władza.

© Maxime Delvaux
© Maxime Delvaux

Publikujemy kilka zdjęć Belga Maxime'a Delvaux, który spędził 12 dni w Pjongjangu. Miasto jest sterylnie czyste, bardzo rzadko na zdjęciach widzimy ludzi. Pozostawia to bardzo przygnębiające wrażenie. Stolica Korei Północnej jest pokazowym państwem w państwie z trawą pomalowaną na zielono, przygotowanym specjalnie na potrzeby wizyt zagranicznych gości. Jeśli nawet niewielki reprezentacyjny skrawek kraju jest tak pusty i ogołocony z wszelkiego życia i ruchu, to co musi dziać się poza nim?

[solr id="fotoblogia-pl-63747" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1856,niesamowita-kapusta-edward-weston-ojciec-nowoczesnej-fotografii-inspiracja" _mphoto="a1441b92db4ea9af937b8885-f6ec06c.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2583[/block]

© Maxime Delvaux
© Maxime Delvaux

W Korei Północnej fotografowali też Christopher Morris z Time'a, Francuz Eric Lafforgue oraz David Guttenfelder i Vincent Yu z Associated Press. Wszyscy mieli okazję zobaczyć niewiele; ich zdjęcia ukazują względnie normalne życie i zwyczajne zajęcia, ale przez całość przebija wrażenie, że brakuje tu ludzi. Dlaczego – wiemy z relacji tych, którym udało się uciec z zamkniętego kraju.

© Maxime Delvaux
© Maxime Delvaux

[solr id="fotoblogia-pl-27590" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/3821,najwieksza-w-historii-parada-wojskowa-w-korei-polnocnej-nakrecona-canonem-60d-wideo" _mphoto="zrzut-ekranu-2010-11-02--9b1fb97.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2584[/block]

Oczywiście Koreę Północną możemy zobaczyć też od oficjalnej strony. Na facebookowym koncie Stowarzyszenia Przyjaźni Amerykańsko-Północnokoreańskiej udostępniane są zdjęcia wykonane przez oficjalnych fotografów rządowych. Wynika z nich, że kraj Kimów jest najszczęśliwszym miejscem na Ziemi, w którym ludzie spędzają czas na tańcach i biciu radosnych pokłonów na cześć Wodza. Co do tego, że fotografia nie mówi prawdy, nie mamy już złudzeń, ale dzięki porównaniu kilku perspektyw zyskujemy materiał, który zmusza do myślenia.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)