Przełom w aparatach w smartfonach? Już w ciągu najbliższych 5 lat

Przełom w aparatach w smartfonach? Już w ciągu najbliższych 5 lat
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Kowasz

07.05.2021 11:29, aktual.: 06.03.2024 22:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nawet zawodowcy przyznają, że obecne aparaty umieszczone w smartfonach często robią lepsze zdjęcia niż ich profesjonalne aparaty sprzed kilku lat. A rewolucja w tej dziedzinie jest dopiero przed nami.

Takiego założenia dokonuje przynajmniej PetaPixel. Serwis dowodzi, że w ciągu ostatnich kilku lat aparaty w telefonach przewyższyły wszystkich oczekiwania, jeśli chodzi o jakość zdjęć. Widać to chociażby po zdjęciach, jakie jest w stanie wykonać nowy iPhone w stosunku do wielu aparatów, które zostały zakupione zaledwie kilka lat temu. Nadal jest jeszcze dużo możliwości na poprawienie ich w przyszłości.

Wystarczy przyjrzeć się raportowi BBC, z którego wynika, że jeszcze lepsza, a przede wszystkim, bardziej miniaturowe, aparaty są jeszcze przed użytkownikami smartfonów. Jak podaje raport, większość smartfonów korzysta obecnie z ułożonego w stosy systemu soczewek, co zwiększa zarówno wagę, jak i masę, a także psuje elegancki wygląd telefonu z tyłu.

BBC przewiduje jednak, że zmieni się to w niedalekiej przyszłości dzięki nowej technologii obiektywów. Użytkownicy smartfonów mogą spodziewać się ulepszonego zoomu w aparatach. Na tym jednak nie koniec, bo z pewnością pojawią się także rozmaite funkcje, które pozwolą robić lepsze zdjęcia. Co najważniejsze jednak, raport udowadnia, że cała rewolucja odbędzie się przy jednoczesnym zmniejszeniu wielkości i wagi smartfonów.

Wiemy, że zespoły na całym świecie nieustannie pracują nad nowymi technologiami obiektywów. BBC w swoim raporcie podaje chociażby przykład firmy Scope Photonics. Jej zespół opracowuje technologię bezstratnego zoomu dla wszystkich rodzajów zdjęć. Gdyby udało im się to osiągnąć, to tego rodzaju rozwiązanie umożliwiłoby fotografom uchwycenie powiększonego zbliżenia, które byłoby ostre i wolne od wszelkich szumów.

Nie jest to jednak jedyny zespół, który pracuje nad poprawieniem technologii fotografii w smartfonach. Również startup znany jako Metalenz chciałby dorzucić swoje trzy grosze do rewolucji w aparatach. Ich prace skupiają się nad usunięciem wypukłości aparatów. Projekt Metalenz ma również na celu zwiększenie precyzyjności ostrości aparatów.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)