Przełom w obserwacji Słońca. To zjawisko jest kluczem do rozwiązania zagadki
Sonda Solar Orbiter dokonała niesamowitej obserwacji. Dzięki niemu naukowcy będą mogli bliżej przyjrzeć się zmianom kierunku pola magnetycznego Słońca. Jest to o tyle trudne, że przeskoki następują nagle i wydają się nieprzewidywalne. Ten obraz jest kluczem do dalszych badań.
Słoneczna tajemnica coraz bliżej rozwiązania
Zdjęcia i dane z sondy Solar Orbiter, które dotarły do Ziemi, są niesamowicie ważne. Pokazują one "switchback" (tłum. zwrot) pola magnetycznego wiatru słonecznego. Dane potwierdziły przypuszczenia naukowców na temat ich kształtu i struktury oraz wskazały na potencjalne źródło tego tajemniczego zjawiska. Nie jest to pewne, lecz początek switchbacków może zaczynać się tuż przy powierzchni gwiazdy.
Jednym z instrumentów Solar Orbiter jest koronograf Metis. Służy on do obserwacji i badania korony solarnej, dzięki czemu może wykryć m.in. zmiany w plazmie. Zestawienie tych danych ze zdjęciem z innego instrumentu o nazwie Extreme Ultraviolet Image (EUI) do obrazowania w głębokim ultrafiolecie ukazało, że miejscem zwrotu może być aktywny region AR 12972, gdzie plazma jest dość wolna w związku z magazynowaniem energii przed wyrzutem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić słuchawki Oppo Enco X2?
Na podstawie najnowszego zbioru danych naukowcy potwierdzili tezę korelacji między switchbackami, a zdarzeniami, do których dochodzi między regionami pola magnetycznego – otwartymi i zamkniętymi. Ich wzajemne oddziaływanie na siebie prowadzi do połączenia, wskutek którego dochodzi do wyrzutu energii, co natomiast zaburza kształt pola, tworząc tym samym ogromne "S".
Ta energia nadaje prędkości oraz temperatury wiatrowi słonecznemu, który później uderza w atmosfery planet, m.in. Ziemi i wprawia w ruch cząsteczki gazów, tworząc tym samym zorze polarne.
Czym jest Solar Orbiter?
Solar Orbiter to nie tylko sonda, a cały projekt badawczy, w którym Europejska Agencja Kosmiczna (European Space Agency) oraz NASA łączą siły. 10 lutego 2020 r. w stronę Słońca wysłana została sonda, która ma konkretne cele badawcze.
Sonda Solar Orbiter ma dowiedzieć się:
- Co napędza wiatr słoneczny i skąd pochodzą koronalne pola magnetyczne?
- Jak zmienność struktur w koronie wpływa na zmienność heliosfery?
- Jak rozbłyski słoneczne produkują promieniowanie?
- Jak działa słoneczne dynamo i jak wpływa ono na Słońca i heliosfery?
Warto pamiętać, że Solar Orbiter to nie jedyna sonda słoneczna wystrzelona w kosmos. W 2018 r. na orbicie okołosłonecznej zagościła Parker Solar Probe. Oba urządzenia są wyposażone w całe spektrum instrumentów, które mają pozwolić na badanie działania Słońca, a to natomiast pozwoli lepiej zrozumieć kształtowanie się planet naszego układu, a nawet odpowiedzenie na zagadkę istnienia życia.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii