Przenośnia ciemnia Ilforda to nie wszystko. Jest też zestaw startowy Patersona!
Firma Ilford postanowiła sprostać wymaganiom miłośników plenerowego robienia odbitek lub innej pracy ciemniowej – np. uczulania szklanych płyt wykorzystywanych w technice mokrego kolodionu. Rozwiązanie wygląda całkiem sensownie, na dodatek z zaprezentowanym zestawem startowym z chemią i kuwetami.
21.09.2021 | aktual.: 06.03.2024 22:30
Przenośnia ciemnia Ilforda jest interesującym rozwiązaniem dla fotografów, którzy pracują w plenerze. Wydaje się, że może przypaść do gustu miłośnikom technik szlachetnych, którzy muszą nieźle kombinować, by poradzić sobie z uczulaniem płyt bez dostępu do tradycyjnej ciemni.
Namiot jest stawiany na bazie metalowego stelażu. Całość ma wysokość 2,2 metra, a podstawa ma 1,3x1,3 metra. Wykorzystany materiał jest światłoszczelny, a od wewnętrznej strony nie odbija promieni, zapewniając kompletne zaciemnienie obszaru roboczego.
Nie zabrakło też elementu podłogowego, wykonanego z tego samego materiału. Na górze wnętrza namiotu znalazło się mocowanie lampy ciemniowej, jak też uszczelnione przed światłem otwory wentylacyjne. Po złożeniu i zapakowaniu do torby, przenośna ciemnia ma wymiary 68x25x25 cm i waży 8 kg.
Ciekawym dodatkiem do ciemni, jest zestaw startowy stworzony przez firmy Ilford oraz Paterson. Znalazły się w nim niezbędne sprzęty do rozpoczęcia swojej przygody z tworzeniem odbitek, w tym:
- 25 arkuszy papieru multigradacyjnego Ilforda (8x10 cala)
- butelka wywoływacza do papieru (500 ml)
- butelka przerywacza (500 ml)
- butelka utrwalacza (500 ml)
- cylinder 1200 ml
- cylinder 150 ml
- mieszadło do chemii
- termometr
- 3 kuwety w rozmiarze 8x10 cala
- 3 pary szczypiec do papieru
- lupa Paterson Micro Focus Finder
W zestawie nie znajdziemy powiększalnika, lampy ani zegara ciemniowego.
Przenośna ciemnia będzie kosztowała ok. 1050 złotych, natomiast zestaw do robienia odbitek ok. 590 złotych.