Strażnik przerażających superkomórek burzowych z Teksasu

Fotograf z Teksasu w USA Mike Mezeul II zajmuje się różnymi rodzajami fotografii - od sportu, przez śluby po koncerty. Jednak tym, co przykuło naszą uwagę, są zdjęcia superkomórek burzowych.

Mike Mezeul II od 15 lat tropi i fotografuje superkomórki burzowe oraz niezwykłe chmury nazywane zjawiskiem mamma.
Mike Mezeul II od 15 lat tropi i fotografuje superkomórki burzowe oraz niezwykłe chmury nazywane zjawiskiem mamma.
Źródło zdjęć: © © Mike Mezeul II / [www.mikemezphotography.com/](http://www.mikemezphotography.com/), [500px.com/mikemezeulii](https://500px.com/mikemezeulii)
Krzysztof Basel

28.11.2014 | aktual.: 28.11.2014 13:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak możemy przeczytać na Wikipedii: „Superkomórki burzowe to najgroźniejsza odmiana chmur burzowych: mogą powodować ulewne opady, grad wielkości piłeczki golfowej, porywiste wiatry, a czasami niszczycielskie tornada. Superkomórka jest szczególnym rodzajem pojedynczej komórki burzowej, która może utrzymywać się przez wiele godzin i przemierzać setki kilometrów".
Jak możemy przeczytać na Wikipedii: „Superkomórki burzowe to najgroźniejsza odmiana chmur burzowych: mogą powodować ulewne opady, grad wielkości piłeczki golfowej, porywiste wiatry, a czasami niszczycielskie tornada. Superkomórka jest szczególnym rodzajem pojedynczej komórki burzowej, która może utrzymywać się przez wiele godzin i przemierzać setki kilometrów".© © Mike Mezeul II / [www.mikemezphotography.com/](http://www.mikemezphotography.com/), [500px.com/mikemezeulii](https://500px.com/mikemezeulii)
„Chmury tego typu są odpowiedzialne za powstawanie większości silnych tornad i opadów gradu o dużych rozmiarach. Najwięcej tego typu burz tworzy się w środkowej części Stanów Zjednoczonych w tzw. alei Tornad. Superkomórki występują również w innych rejonach świata, wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie tornadami (pojawiają się w dużej części Europy, również w Polsce)".
„Chmury tego typu są odpowiedzialne za powstawanie większości silnych tornad i opadów gradu o dużych rozmiarach. Najwięcej tego typu burz tworzy się w środkowej części Stanów Zjednoczonych w tzw. alei Tornad. Superkomórki występują również w innych rejonach świata, wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie tornadami (pojawiają się w dużej części Europy, również w Polsce)".© © Mike Mezeul II / [www.mikemezphotography.com/](http://www.mikemezphotography.com/), [500px.com/mikemezeulii](https://500px.com/mikemezeulii)
Formowanie się superkomórki burzowej możecie obejrzeć na filmie poklatkowym, który prezentowaliśmy Wam jakiś czas temu: Przerażający timelapse, który pokazuje formowanie się mezocyklonu.
Formowanie się superkomórki burzowej możecie obejrzeć na filmie poklatkowym, który prezentowaliśmy Wam jakiś czas temu: Przerażający timelapse, który pokazuje formowanie się mezocyklonu.© © Mike Mezeul II / [www.mikemezphotography.com/](http://www.mikemezphotography.com/), [500px.com/mikemezeulii](https://500px.com/mikemezeulii)
Z kolei zjawisko mamma, czyli inaczej mammatus to charakterystyczne wypukłości znajdujące się w dolnej części chmury, które wyglądem przypominają wymiona.
Z kolei zjawisko mamma, czyli inaczej mammatus to charakterystyczne wypukłości znajdujące się w dolnej części chmury, które wyglądem przypominają wymiona.© © Mike Mezeul II / [www.mikemezphotography.com/](http://www.mikemezphotography.com/), [500px.com/mikemezeulii](https://500px.com/mikemezeulii)
Wikipedia podaje: „Odmiana ta występuje zwłaszcza przy chmurach stratocumulus i cumulonimbus u ich podstawy lub, jak to ma najczęściej miejsce u cumulonimbusa, w dolnej części kowadła. Tę odmianę obserwuje się czasem u chmur cirrus, prawdopodobnie wówczas, gdy pochodzą one z rozpadającego się kowadła chmury cumulonimbus".
Wikipedia podaje: „Odmiana ta występuje zwłaszcza przy chmurach stratocumulus i cumulonimbus u ich podstawy lub, jak to ma najczęściej miejsce u cumulonimbusa, w dolnej części kowadła. Tę odmianę obserwuje się czasem u chmur cirrus, prawdopodobnie wówczas, gdy pochodzą one z rozpadającego się kowadła chmury cumulonimbus".© © Mike Mezeul II / [www.mikemezphotography.com/](http://www.mikemezphotography.com/), [500px.com/mikemezeulii](https://500px.com/mikemezeulii)
Obraz
© © Mike Mezeul II / [www.mikemezphotography.com/](http://www.mikemezphotography.com/), [500px.com/mikemezeulii](https://500px.com/mikemezeulii)
Obraz
© © Mike Mezeul II / [www.mikemezphotography.com/](http://www.mikemezphotography.com/), [500px.com/mikemezeulii](https://500px.com/mikemezeulii)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Komentarze (0)