Przerażający timelapse, który pokazuje formowanie się mezocyklonu

Łowcy burz przygotowali niezwykły i świeży (z 18 maja) film poklatkowy pokazujący formowanie się superkomórki burzowej.

Przerażający timelapse, który pokazuje formowanie się mezocyklonu
Krzysztof Basel

20.05.2014 | aktual.: 26.07.2022 19:57

Superkomórka burzowa to rodzaj burzy z charakterystycznym wirującym prądem powietrza, czyli inaczej mówiąc mezocyklon.

Wikipedia:

Superkomórki burzowe to najgroźniejsza odmiana chmur burzowych: mogą powodować ulewne opady, grad wielkości piłeczki golfowej, porywiste wiatry, a czasami niszczycielskie tornada. Superkomórka jest szczególnym rodzajem pojedynczej komórki burzowej, która może utrzymywać się przez wiele godzin i przemierzać setki kilometrów. Chmury tego typu są odpowiedzialne za powstawanie większości silnych tornad i opadów gradu o dużych rozmiarach. Najwięcej tego typu burz tworzy się w środkowej części Stanów Zjednoczonych w tzw. alei Tornad. Superkomórki występują również w innych rejonach świata, wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie tornadami (pojawiają się w dużej części Europy, również w Polsce).

Formowanie się tego zjawiska zarejestrowali łowcy burz z Basehunters Chasers. Uwieczniono je zaledwie kilka dni temu - 18 maja w stanie Wyoming w USA.

Na ich kanale znajdziecie mnóstwo podobnych filmów poklatkowych oraz innych nagrań wykonanych w pogoni za burzami. To spektakularne materiały, robią wrażenie nawet mimo stosunkowo przeciętnej jakości. Poniższy film zapewne został nakręcony kamerą w stylu GoPro.

5/18/14 Wright to Newcastle, WY Supercell Time-Lapse | Basehunters Chasing

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)