Przerobił kitowe 18‑55 na obiektyw makro. Efekt jest zachwycający!

Przerobił kitowe 18-55 na obiektyw makro. Efekt jest zachwycający!
Źródło zdjęć: © © Csaba Horvath / [YouTube](https://www.youtube.com/watch?v=KW0cFk9dP0)
Marcin Watemborski

06.03.2018 09:09, aktual.: 26.07.2022 18:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obiektyw Canon EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 można kupić w internecie za około 200 złotych. I to nowy! Csaba Horvath postanowił wykorzystać to szkło do czegoś sensownego i odwrócić mocowanie. Tak powstało niezłe narzędzie do fotografii makro. Zobaczcie, jak to zrobił.

Obiektyw Canon EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 to zmora wielu początkujących fotografów. Jest to tzw. ”obiektyw kitowy”, czyli dodawany w zestawie z korpusem aparatu – w tym przypadku z lustrzankami Canona z matrycami APS-C. Jego zakres ogniskowych jest uniwersalny – od szerokiego kąta do krótkiego teleobiektywu. Jednak jego jakość budowy ani optyka nie zachwycają. Mały otwór względny przysłony tez nie zachwyca i trudno będzie tu uzyskać malownicze rozmycie tła.

How to create SuperMacro lens (Как сделать СуперМакро объектив)

Csaba Horvath znalazł jednak zastosowanie dla tego szkła. Dzięki swojej wiedzy optycznej oraz pomysłowości przerobił obiektyw, który nie nada się specjalnie do bardzo kreatywnej fotografii, na taki, który może być wręcz niezastąpiony! Dzięki wiedzy na temat odwrotnego mocowania obiektywów fotograficznych, Csaba podjął się wyzwania. Sprawił, że to szkło pozwoliło mu na realizowanie swojej pasji.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/3]

Domorosły wynalazca w pierwszej kolejności zdemontował bagnet, później przez filtr UV bez szkiełka, połączony ze stykami przeciągnął kable. Właściwie to na tym już wstępnie oparło się całe działanie. Przeniesienie elektroniki i odwrócenie mocowania to podstawa działania takiego obiektywu. Po działaniach estetycznych, szkło jest praktycznie gotowe do pracy. Pozwala ono Casbie na fotografowanie z odległości zaledwie kilku centymetrów i patrząc na zdjęcia przykładowe – idzie mu to całkiem nieźle!

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/4]
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)