Przezabawny filmik z kamery terenowej pokazuje skunksika stojącego na przednich łapach

Skunksik wygląda na naprawdę dużego, gdy stanie na łapach.
Skunksik wygląda na naprawdę dużego, gdy stanie na łapach.
Źródło zdjęć: © Facebook
Marcin Watemborski

14.09.2023 11:04

Uwielbiamy nagrania z kamer terenowych, które pokazują zachowania dziwne zachowania zwierząt. Większości z nich nie da się zobaczyć po prostu siedząc i podglądając różne gatunki, a ta nieinwazyjna metoda obserwacji ujawnia przeróżne szczegóły. Na pierwszy rzut oka, nie wiadomo, z czym mamy do czynienia na tym filmiku, ale po chwili wszystko się wyjaśnia.

Nagranie udostępnili eksperci z National Park Service (NPS), czyli amerykańskiego odpowiednika polskiego nadleśnictwa. Film pochodzi z Parku Narodowego Saguaro w Arizonie (USA). Po kilku próbach identyfikacji stworzenia udało się rozwikłać zagadkę.

Na filmie widać skunksika (ang. spotted skunk), który stoi na przednich łapach. Wcześniej niektórzy myśleli, że to dziwna wiewiórka z ogromnym ogonem. Naukowcy nie spodziewali się takiego widoku i nie do końca wiedzieli, co właściwie się tam wydarzyło ani co nakłoniło skunksa do tego zachowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Według specjalistów z NPS skunksik przybiera taką dziwną pozycję w chwili, gdy czuje się zagrożony. Dzięki staniu na przednich łapach wydaje się większy, a rozłożysty ogon nadaje mu dodatkowej objętości. Oczywiście dodatkiem do tego jest nieprzyjemny zapach, który wydziela zwierzę, by odstraszyć drapieżnika.

Skunksiki, zanim spryskają przeciwnika cieczą o potężnym fetorze, wydają ostrzeżenie. Dopiero po chwili zaczynają swój dziwny taniec, którego następstwem jest wystrzelenie strugi odpychającego płynu. Podobno jego woń jest tak silna, że większość ciężkich chemicznych środków piorących nie jest w stanie jej zniwelować.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)