Przeżyli nieliczni. Portrety osób, które przetrwały Holocaust

Przeżyli nieliczni. Portrety osób, które przetrwały Holocaust27.01.2022 10:49
n/z Ruth Sands
n/z Ruth Sands
Źródło zdjęć: © © Jillian Edelstein

27 stycznia świętujemy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W związku z tym Królewskie Towarzystwo Fotograficzne zrealizowało projekt portretowy będący hołdem nie tylko dla żyjących, ale i zmarłych. Te zdjęcia są wzruszające.

Zbrodnia, która ma się nigdy więcej nie powtórzyć

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to święto upamiętniając pogrom ludności pochodzenia żydowskiego, która została wymordowana w czasie II wojny światowej przez nazistów. Holocaust jest uznawany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ za wydarzeni historyczne.

n/z Eva Kaner-Kugler
Źródło zdjęć: © © Jane Hiltion
n/z Eva Kaner-Kugler

27 stycznia 1945 roku, Armia Czerwona, a konkretnie 100 Lwowska Dywizja Piechoty pod dowództwem generała majora Fiodora Krasawina wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Ta data stała się symbolem pamięci o ofiarach nazistów, a w 2005 roku ten dzień ustalono Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Uroczystości wspomnianego święta odbywają się na całym świecie. W Polsce główne obchody mają miejsce w Warszawie pod pomnikiem Bohaterów Getta oraz w oświęcimskim Muzeum Auschwitz Birkenau. Przesłanie Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu koncentruje się na ludzkiej krzywdzie – święto ma uwrażliwić przyszłe pokolenia na zbrodnie przeciwko ludzkości, a przez świadomość o tym zapobiec ludobójstwom w przyszłości.

n/z Iby Knill
Źródło zdjęć: © © Sian Bonnell
n/z Iby Knill

Fotografowie oddają cześć ofiarom Holokaustu

Królewskie Towarzystwo Fotograficzne (ang. Royal Photographic Society) postanowiło uczcić pamięć ofiar ogromnej zbrodni, jaką był Holocaust. Tegoroczne obchody międzynarodowego święta zostaną w Wielkiej Brytanii uczczone emocjonalną wystawą.

50 fotografów skoncentrowało się na zdjęciach portretowych osób, które przeżyły zagładę z czasów II wojny światowej. Na zdjęciach zobaczymy również ich rodziny – pokolenia, które nie noszą już na swoich barkach brzemienia strachu. "Generations: Portratis of Holocaust Survivors" to wyjątkowy projekt – odstaje znacznie od tego, co widzieliśmy wcześniej. Jest to mnóstwo uśmiechów i spokoju. Smutek został odsunięty na dalszy plan, ale pamięć o dawnych wydarzeniach nie przeminęła.

n/z Steven Frank
Źródło zdjęć: © © Kate, księżna Cambridge
n/z Steven Frank

RPS informuje, że większość portretów została zrealizowana wiosną 2021 roku. Co ciekawe, w serii znalazło się zdjęcie autorstwa Kate, księżnej Cambridge, która z ramienia rodziny królewskiej sprawuje patronat nad stowarzyszeniem.

Wystawę można zobaczyć w RPS Gallery w Brystolu do 22 marca 20222 roku.

n/z Inge Hyman
Źródło zdjęć: © © Anna Fox
n/z Inge Hyman
n/z John Hajdu
Źródło zdjęć: © © Jillian Edelstein
n/z John Hajdu
n/z Susan Pollack
Źródło zdjęć: © © Frederic Aranda
n/z Susan Pollack
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)