Przyjazne foki znad Bajkału. Nie oprzesz się ich urokowi

Przyjazne foki znad Bajkału. Nie oprzesz się ich urokowi

Przyjazne foki znad Bajkału. Nie oprzesz się ich urokowi
Źródło zdjęć: © © Dmitry Kokh / [Instagram](https://www.instagram.com/master.blaster/)
Marcin Watemborski
03.06.2022 07:52, aktualizacja: 06.06.2022 10:55

Fotograf Dmitry Kokh wybrał się nad Bajkał, gdzie postanowił sfotografować nie tylko piękno tamtejszego krajobrazu, ale także zamieszkujące jezioro foki. Koncentrował się na młodych, które nawet pod wodą są bardzo puszyste i wyglądają przeuroczo. Ich wielkim oczom i białemu futerku nikt nie jest w stanie się oprzeć.

Bajkał jest niezwykłym miejscem. Najgłębsze i najstarsze! jezioro świata stanowi naturalne środowisko życia dla wielu gatunków zwierząt – nie tylko ryb czy ptaków, ale również dla fok. Znajdziemy tam łącznie około 1800 przeróżnych zwierząt i roślin.

Dmitry Kokh lubuje się w fotografii dzikiej przyrody, a zwłaszcza w wydaniu podwodnym. Jednym z jego celów było sfotografowanie zabaw młodych fok, które chętnie pływają pod grubą pokrywą lodu. Zwierzęta nic sobie nie robią z mrozów, bo chroni je gruba warstwa nieprzemakającego puchu oraz tłuszcz.

Fotograf wyznaje, że zrobienie dobrego zdjęcia młodej foce jest bardzo trudne. Szczenięta trzymają się blisko matki, a zdenerwowanie sporej samicy może skończyć się źle, gdy ta poczuje, że jej małe są zagrożone. Z drugiej strony, gdy te zwierzęta trochę podrosną, stają się bardzo płochliwe i widząc człowieka szybko uciekają. Pod wodą nie ma najmniejszych szans ich dogonić – pływają z prędkością 20 km/h, a ich maksymalny czas zanurzenia to nawet 25 minut.

Innym wyzwaniem jest kwestia sprzętowa. Kokh musiał zmagać się nie tylko z ochroną aparatu oraz obiektywów przed działaniem wody, ale też przed trzaskającym mrozem. Niska temperatura może zniszczyć drogi sprzęt w ułamku sekundy.

Wracając do fok, należy zwrócić, że jest zwierzęta przedstawione na zdjęciach to gatunek endemiczny dla Bajkału. Nerpy bajkalskie występują tylko w okolicach tego jeziora, choć są blisko spokrewnione z nerpami kaspijskimi czy obrączkowanymi. Dorosłe samce mają do 1,6 metra długości i ważą do 150 kilogramów. Ich maksymalna długość życia do 56 lat. Populacja nerp bajkalskich szacuje się na 80-100 tys. osobników.

Więcej zdjęć znajdziecie na Instagramie.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)