Przyjrzyj się dobrze tym zdjęciom. Czasem wyglądają niepokojąco
Zdjęcia, które zobaczycie w tym artykule prezentuję "przypadkowy surrealizm". Użytkownicy publikujący je na zamkniętej grupie dzielą się ze światem tym, co wprawiło ich w zdumienie. Niektóre kadry naprawdę są niemałym zaskoczeniem!
Zadziwiające obrazy otaczającego świata
"Accidental Surrealism" (tłum. "Przypadkowy surrealizm") to zamknięta grupa na Facebooku, która gromadzi miłośników dziwnych zdjęć. Wszystko, co na nich zobaczycie jest prawdziwe, lecz dzięki wielu czynnikom, jak m.in. perspektywa czy cienie, zyskują kompletnie innego wyrazu.
Fotografie publikowane przez członków grupy są naprawdę przedziwne. Zobaczymy tu nie tylko ptaki wyglądające jak nuty na pięciolinii, ale też zwierzęta w dziwnych kolorach, grę kontekstami wizualnymi z drogowskazami, kształty przypominające do złudzenia coś innego i wiele, wiele innych złudzeń optycznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czym jest surrealizm?
Surrealizm lub nadrealizm to kierunek w sztuce, który powstał w latach 20. XX wieku we Francji. Za jego prekursora i pierwszego artystę używającego tego terminu uważa się Guillaume Apolinaire’a. Nurt ma swój początek w literaturze, a później zapożyczył go inne dziedziny sztuki, jak malarstwo, fotografia, film czy teatr.
Nadrealizm w rozumieniu jego twórcy dotykał przemyślanego twory – nic nie było przypadkowe. Wyznacznikami dzieła był koncepcje realności i arbitralności zestawione ze sobą. W dziełach pojawiało się coś nam znanego o innym znaczeniu lub formie. Surrealizm był buntem wobec realizmu, racjonalizmu, utylitaryzmu, empiryzmu czy klasycyzmu.
Artyści lat 20. XX wieku porzucali propagowane wcześniej idee, w tym oddawanie przez sztukę prawdy. Koncentrowali się bardziej na swojej interpretacji i autorskim jej przedstawieniu. By najlepiej zrozumieć ten nurt, warto sięgnąć po dzieła Andre Bretona, w tym "Manifest surrealistyczny" z 1924 roku.
Do najciekawszych artystów surrealizmu należeli m.in.: Salvador Dali, Marcel Duchamp, Rene Magritte, Frida Kahlo, Louis Aragon, Rene Char, Aime Cesaire czy Hans Richter. Co ciekawe, do surrealizmu odnosili się również filozofowie jak Carl Gustav Jung czy Zygmund Freud.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii