Przyjrzyj się uważnie, a zobaczysz twarz na niebie

Przyjrzyj się uważnie, a zobaczysz twarz na niebie

Przyjrzyj się uważnie, a zobaczysz twarz na niebie
Źródło zdjęć: © © mar2lla / [Twitter](https://twitter.com/mar2lla)
Marcin Watemborski
14.11.2018 07:37, aktualizacja: 26.07.2022 16:05

To zdjęcie formacji chmur jest zachwycające z dwóch powodów. Dla niektórych może to być bardzo symboliczny widok, sugerujący, że ktoś nad nami czuwa. Dla innych interesująca wyrwa zapowiadająca brzydką pogodę. A co wy widzicie?

Parafrazując klasyka: ”Buzię widzę w tym niebu!”. Na Twitterze pojawiło się zdjęcie użytkownika @mar2lla, na którym widać wyrwę w formacji chmur. Już sama dziura w chmurze jest fascynująca, ale po chwili przyglądania się, zauważyłem po prawej stronie twarz. Co ciekawe – przypomina to dawne portrety, wykonywane na ceramicznych płytkach. Autorka zdjęcia może mieć pewność, że ktoś nad nią czuwa, tam na górze.

Obraz

Dziura na niebie fachowo nazywa się ”cavum”, a bardziej ludowe określenie to ”dziurkacz”. Dosłownie to tyle co ”chmura w chmurze”. Zjawisko ma zawsze owalny kształt i powstaje wskutek różnic temperatur między chmurami, które muszą być mocno wychłodzone. Obłoki muszą mieć temperaturę co najmniej -30 stopni Celsjusza, a jednocześnie cząsteczki wody nie mogą zamarzać.

Co ciekawe, do zjawiska dochodzi, gdy w atmosferze nie ma gwałtownych ruchów powietrza i jest ono nieskazitelnie czyste – nawet bez drobinek kurzy, na których mogłaby osiąść woda i zamarznąć. Cavum powstaje najczęściej w chmurach altocumulus lub cirrocumulus, a wewnątrz rodzi się cirrus.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)