Przypłacili selfie życiem. Nigdy tego nie rób podczas burzy

Przypłacili selfie życiem. Nigdy tego nie rób podczas burzy

Przypłacili selfie życiem. Nigdy tego nie rób podczas burzy
Marcin Watemborski
16.07.2021 08:25, aktualizacja: 26.07.2022 14:24

11 osób zmarło z powodu porażenia piorunem. Wszystkie z nich łączy ta sama historia – chcieli zrobić selfie. Nigdy, ale to przenigdy, nie powtarzaj ich błędu - i nie chodzi o samo korzystanie ze smartfona.

Do tragicznej sytuacji doszło w Indiach, gdzie w związku z porą monsunową, co chwilę niebo rozświetlone jest przez pioruny. Niestety dla 11 osób skończyło się to tragicznie. Według doniesień lokalnych służb wszystkie z nich robiły sobie selfie smartfonem w okolicach wieży strażniczej Amber Fort w Radżastanie.

Czy korzystanie ze smartfona podczas burzy jest bezpieczne?

Według Polskiego Komitetu Ochrony Odgromowej korzystanie z osobistych urządzeń elektronicznych jest bezpieczne i nie zwiększa ryzyka zostania porażonym przez piorun. Co więcej – dobrze jest korzystać ze smartfona po to, by wzywać służby ratunkowe w razie konieczności. To urządzenie pozwala nam być w kontakcie ze światem w najtrudniejszych warunkach.

Mimo tego trzeba pamiętać, że wszystkie urządzenia elektryczne, które mamy przy sobie, zareagują na uderzenie piorunem. Jeśli doszłoby do porażenia, układy mogą wywołać dodatkowe poparzenia, a baterie mogą wybuchnąć. Dotyczy to wszystkich przewodników – również kluczy czy monet w kieszeni.

Jeśli chodzi o osoby z Indii, ich śmierć nie jest bezpośrednim wynikiem korzystania ze smartfonów podczas burzy, a znajdowania się w miejscu, które ma wysoko osadzone przewodniki. Wyciągając rękę do góry, niejako stali się piorunochronami, które uziemiały ładunki elektryczne z atmosfery.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)