Psy-roboty mogą zawitać do brytyjskiej armii. To początek nowej ery

Psy‑roboty mogą zawitać do brytyjskiej armii. To początek nowej ery

Psy-roboty mogą zawitać do brytyjskiej armii. To początek nowej ery
Źródło zdjęć: © © Richard Pohle / FORUM
Marcin Watemborski
03.01.2022 12:39, aktualizacja: 26.07.2022 13:50

Jeszcze kilka lat temu powiedzielibyśmy, że w pełni funkcjonalne roboty w działaniach zbrojnych to pieść odległej przyszłości. Okazało się, że może nastąpić to szybciej niż wszyscy myśleli. Brytyjska armia pochwaliła się zdjęciami, które zdradzają bardzo wiele w tym temacie.

Jeśli interesujecie się robotyką, to na pewno firma Boston Dynamics jest wam dobrze znana. Ich robo-pies Spot może niebawem pełnić służbę w oddziałach Jej Królewskiej Mości. Do zespołu Brytyjczyków mogą dołączyć te zaawansowane urządzenia, będące w stanie poruszać się po każdym terenie i dotrzeć tam, gdzie człowiek nie dotrze.

Producent urządzenia zorganizował prezentację dla Armii Zjednoczonego Królestwa Spota w kontekście działań militarnych. Na zdjęciach zobaczymy żołnierza z tabletem do kontroli robota. Niektóre z kadrów wyglądają zabawnie, bo mężczyzna w mundurze kuca przy Spocie tak, jakby był zwykłym psem, a ten ugina tylne łapy jakby siadał.

Obraz
© © Richard Pohle / FORUM

Skoro już przy prawdziwych psach jesteśmy, nie zabrakło zdjęcia, gdzie robo-czworonóg stoi przy prawdziwym psie. Zwierzę jest widocznie zakłopotane.

Co do samego Spota, to bardzo ciekawe urządzenie. Nie tylko może poruszać się w przeróżnym terenie, ale jest też wyposażony w precyzyjne ramię, które w pozycji złożonej przypomina jego głowę. Dla przypomnienia – kamera znajduje się na wysokości "klatki piersiowej" i to właśnie tam jest całe centrum dowodzenia. Ramię jest dodatkiem i istnieje również wersja tego robota pozbawiona akcesorium.

Spot może być wykorzystywany również do przenoszenia, przeciągania czy podnoszenia różnych ciężkich przedmiotów. Robot znajdzie zastosowanie tam, gdzie wysłanie człowieka będzie zbyt ryzykowne, a warunki będą niesprzyjające. Dzięki precyzji wykonania i działania, Spot zdaje się być idealnym narzędziem do pomocy we wszelkich akcjach ratunkowych, w tym groźnych, np. związanych z detonacją ładunków wybuchowych.

  • Slider item
[1/1]

[h4]Wybierz najlepszą technologię roku i wygraj 5 tys. złotych!Wejdź na [url=https://imperatory.wp.pl/strona-glowna]imperatory.wp.pl[/url] i zagłosuj.[/h4]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)