Psy w armii USA dostaną gogle z kamerami. Co będą nagrywać?

Psy w armii USA dostaną gogle z kamerami. Co będą nagrywać?

Psy w armii USA dostaną gogle z kamerami. Co będą nagrywać?
Marcin Watemborski
08.10.2020 10:19, aktualizacja: 26.07.2022 14:43

Psy służą w armiach różnych krajów od wielu lat. Pomagają ratować ludzi, wykrywać bomby i narkotyki. Sprawdzają się również na polu walki. Amerykanie postanowili wyposażyć psich żołnierzy w gogle rozszerzonej rzeczywistości z dodatkowymi kamerami. Ale właściwie, co będą nagrywać?

  • Psy wojskowe często przeszukują zagrożone tereny pod kątem urządzeń wybuchowych i szkodliwych materiałów pomagając służbom operacyjnym, jednak wydawanie psom konkretnych komend może postawić żołnierzy w stanie zagrożenia – czytamy w oświadczeniu na stronie armii USA. – Rozszerzona rzeczywistość może to zmienić.

Firma Command Sight z Seattle opracowała gogle AR (Augumented Reality – ang. rozszerzona rzeczywistość, przyp. red), które mogą być noszone przez psy. Kamery przymocowane do urządzeń pozwolą żołnierzom mieć podgląd na to, co widzą ich pomocnicy na polu walki. Jednocześnie gogle umożliwią operatorom wydawanie komend psom z bezpiecznej odległości.

Póki co testowany jest prototyp gogli dla psich żołnierzy po to, by udowodnić rację bytu tej koncepcji oraz potrzebę masowej produkcji. Obecna wersja działa, jeszcze przekazując sygnał kablami, ale inżynierowie pracują nad sposobem łączności bezprzewodowej, który będzie znacznie wygodniejszy. Wyzwaniem jest opracowanie stabilnego i szybkiego połączenia, by operatorzy i zwierzęta mogli pracować ze sobą w czasie rzeczywistym.

Obraz

Jedną z opcji rozszerzonej rzeczywistości jest umieszczenie specjalnych wskaźników w polu widzenia psa. Zamysłem jest to, by żołnierz mógł kierować psa, wyświetlając markery na ekranie wewnątrz gogli na podstawie podglądu z kamery. To pierwsze takie eksperymenty z urządzeniami, które zwierzęta będą nosiły na oczach. Obecne kamery są montowane na szelkach lub kamizelce psa na jego grzbiecie, co nie daje tak dokładnego podglądu na otoczenie. Inną wadą takiego umiejscowienia kamery są ciągłe drgania.

Testy i udoskonalanie gogli z kamerami dla psów mają trwać jeszcze około 2 lat. W trakcie dalszych prac ulepszona ma zostać łączność oraz sposób sygnalizacji zadań. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie armii USA.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)